"Enter"a basıp içeriğe geçin

240 milyon dolarlık kızılderili!

240 milyon dolarlık kızılderili!Dünya oyun endüstrisinde toplam 3.2 milyar dolarlık söz sahibi olan 5 oyundan biri Assassin’s Creed’in (AC) son oyunu AC III satış rekoru kırdı. Üç haftada 4 milyon adet kopya satan oyuna rekor kırdıran Amerikan Devrimi teması oldu.

Dünya oyun endüstrisinde toplam 3.2 milyar dolarlık söz sahibi olan 5 oyundan biri Assassin’s Creed’in (AC) son oyunu AC III satış rekoru kırdı. Üç haftada 4 milyon adet kopya satan oyuna rekor kırdıran Amerikan Devrimi teması oldu. Oyunun yapımcı firması Ubisoft’a daha yolun başında 240 milyon dolar hasılat getiren oyunda başrol, bir ‘Kızılderili’nin… 300 kişinin yapımında rol aldığı oyun, serinin bir önceki Osmanlı’daki taht kavgaları temalı yapımın bir yıllık satışını üç haftada yarıladı.

Yabancı olduğumuz bir tarih Oyundaki en büyük teknolojik yenilik Anvil Next oyun motoru. Bu oyun motoru sayesinde ana kahraman 360 derece daha çevik bir şekilde oynatılabiliyor. Şiddet sahneleri yüzünden yapım 18 yaş üzeri kitleyi kendisine hedef alıyor. Serinin 5. oyununda son 3 oyundur başrolü üstelenen Ezio yok, onun yerine İngiliz bir baba ve Kızılderili bir anneden olan Connor’ın yolculuğuna tanık olunuyor.

Amerikan Bağımsızlık Savaşı (veya kimi tarihçilere göre Amerika kıtasındaki İngiliz iç savaşı) resmi müfredatımızda öğretilen bir konu değil. Bu yüzden oyunda olaylar arasındaki bağlantıları kurmak zor. Kısaca konuyu özetlemek Connor Amerikan Bağımsızlık Savaşı boyunca 13 koloninin oluşturduğu kuvvetlerin yanında yer alan bir kızılderilidir. İşte bu macera boyunca Connor Lexington muharebesinden Chesapeake deniz savaşına kadar pek çok olaya tanıklık eder. Yapım süresince 1776 yılında imzalanan Bağımsızlık Bildirisi’ne tanıklık eden Connor devrimin fitilini ateşleyen Boston Çay Partisi ve İngiliz Askerleri’nin sivil halkın attığı taşa kurşun yağdırarak cevap verdiği Boston Katliamı gibi olayların bizzat içinde yer alıyor.

Bond Hızında Telefon!

Bu yazı yorumlara kapalı, ama trackback'ler ve pingback'ler açık.