"Enter"a basıp içeriğe geçin

29 Nisan’da 1998 OR2 adı verilen bir asteroid Dünya’nın çok yakınından geçecek

29 Nisan’da 1998 OR2 adı verilen bir asteroid Dünya’nın çok yakınından geçecek. Asteroit çok büyük, NASA bunun 1.1 mil ile 2.5 mil genişliğinde olduğunu tahmin ediyor. Eğer asteroit gezegenle çarpışacaksa, bu kesinlikle Dünya’ya zarar verecek kadar büyük. Neyse ki astreoid’in dünya ile çarpışma şansı bulunmuyor.

1998 OR2 Asteroid’i 29 Nisan’da üstümüzden geçecek
NASA, asteroitin Dünya’dan 3,9 milyon mil uzakta güvenli bir şekilde geçeceğini söylüyor. Dünya ile etki şansı olduğunu iddia eden bazı raporlardan sonra bu asteroid hakkında hiçbir uyarı olmadığı açıktı. NASA, asteroit yörüngesinin anlaşıldığını ve Dünya’nın aya olan mesafesinin 16 katından fazla “zararsız” bir şekilde geçeceğini söylüyor.

Şu anda, asteroid kişisel teleskoplar ile görülemeyecek kadar uzakta, ancak biraz daha gelişkin daha büyük teleskoplara görülebilir seviyeye geldi. Asteroit 19.000 mil / saat hızla uzayda ilerliyor. Dünya’ya yaklaştığında, en yakın konumunda iken daha küçük teleskoplarla da görülebilecek. 1998 OR2’nin görsel büyüklüğünün 10 veya 11’e ulaşması bekleniyor.

Bu görsel büyüklüklere ulaşırsa, yerden altı veya sekiz inç teleskoplarla görülebilir. Asteroit görecek kadar büyük bir teleskopu olmayanlar için, Sanal Teleskop Projesi’nden uçuşunun canlı bir web yayını olacak. Bu canlı akış 28 Nisan’da saat 14: 00’de başlayacak.

Sanal Teleskop Projesi yaklaşık bir aydır asteroidi izliyor ve periyodik olarak yeni görüntüler yayınlıyor. Yukarıdaki görüntü proje tarafından yayınlanmıştır. NASA, Dünya’ya 4.6 milyon milden (7.4milyon kilometre) daha az bir mesafede gelen asteroitleri rutin olarak “potansiyel olarak tehlikeli” olarak sınıflandırmaktadır. Ancak, uzay ajansı 1998 OR2 için endişelenecek bir şey olmadığını da söylüyor.

1998 OR2 hakkında

1998 OR2, eksantrik bir yörüngede, Dünya’ya yakın nesne olarak sınıflandırılmış ve potansiyel olarak 2-4 kilometre çapında Amor grubunun “tehlikeli asteroit” olarak sınıflandırılan bir asteroittir. 24 Temmuz 1998’de, Haleakala Gözlemevi, Hawaii’deki NEAT programının gökbilimcileri tarafından keşfedildi. 1987 ve 1996 yıllarında ilk görüntüleri alınmıştır. Var olduğu bilinen en parlak ve dolayısıyla potansiyel olarak en tehlikeli asteroitlerden biridir. 32 yıllık bir gözlem yayı ile, asteroit iyi belirlenmiş bir yörüngeye sahiptir ve yörünge 2197 yılına kadar tahmin edilmiştir.

-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-

On April 29, an asteroid called OR2 1998 will pass very close to Earth. The asteroid is huge, NASA estimates it to be 1.1 miles to 2.5 miles wide. If the asteroid will collide with the planet, it’s definitely big enough to harm Earth. Fortunately, the astreoid doesn’t have a chance to collide with the world.

1998 OR2 Asteroid will pass over us on April 29
NASA says that the asteroid will pass safely 3.9 million miles away from Earth. After some reports claiming a chance to influence the world, it was clear that there was no warning about this asteroid. NASA says that the asteroid orbit is understood and that the Earth’s distance from the moon will exceed 16 times “harmlessly”.

Currently, the asteroid is too far to be seen with personal telescopes, but slightly more advanced than the larger telescopes. The asteroid travels through space at 19,000 mph. When it gets closer to Earth, it can be seen with smaller telescopes while in its closest position. The visual size of 1998 OR2 is expected to reach 10 or 11.

If it reaches visual sizes, it can be seen with six or eight inch telescopes above the ground. For those who do not have a telescope large enough to see the asteroid, it will be a live webcast of its flight from the Virtual Telescope Project. This live stream will start on April 28 at 14:00.

The Virtual Telescope Project has been watching the asteroid for about a month and periodically publishing new images. The image above was published by the project. NASA routinely classifies asteroids that arrive at Earth less than 4.6 million miles (7.4 million kilometers) as “potentially dangerous”. However, the space agency says there is nothing to worry about in 1998 OR2.

About 1998 OR2

1998 OR2 is an asteroid that is classified as an object close to Earth and potentially classified as a “dangerous asteroid” of the Amor group 2-4 kilometers in diameter in an eccentric orbit. On July 24, 1998, Haleakala Observatory was discovered by astronomers of the NEAT program in Hawaii. The first images were taken in 1987 and 1996. It is one of the brightest and potentially dangerous asteroids known to exist. With a 32-year observation arc, the asteroid has a well-defined trajectory and its trajectory was estimated until 2197.