"Enter"a basıp içeriğe geçin

Anti Virüs Yazılımları İşe Yaramıyor mu?

Bir veri güvenliği şirketinin 40 farklı anti virüs yazılımı ile yaptığı testin sonucu gerçekten de korkutucu.

Hem kurumların hem de bireysel kullanıcıların zararlı yazılım tehdidine karşı yegane savunmaları anti-virüs yazılımları olabiliyor. Özellikle kurumların, her yıl lisans için büyük paralar ödeyerek güvenmek zorunda kaldığı anti-virüs yazılımlarının gerçekte ne kadar işe yaradığı her zaman için tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Imperva adlı veri güvenliği şirketi ile Tel Aviv Üniversitesi’nin beraber yürüttüğü bir araştırma o çok güvendiğimiz anti-virüs yazılımlarının yeni çıkan zararlı yazılımlara karşı ne kadar güvenlik sağlayabildiğini ortaya koydu.

Araştırma ekibi 40 farklı anti-virüs yazılımını 80 adet yeni zararlı yazılımla teste tabi tuttu. Araştırmanın sonuçları ise gerçekten de endişe verici çünkü teste katılan anti-virüs yazılımlarının hiçbiri tek bir yeni virüsü tespit edemedi.

Anti Virüs Yazılımları İşe Yaramıyor mu?

3 Hafta Sonra

İlk test bittikten sonra 3 hafta boyunca, testte kullanılan virüslerin anti-virüs firmalarının veri tabanlarına kayıt edilip edilmeyeceğini bekleyen araştırmacılar, bu süreden sonra bir test daha yaptı. İkinci testte de sonuç pek iç açıcı çıkmadı. 80 adet virüsten sadece 12 tanesi, onlar da “bilinmeyen zararlı yazılım” olarak, tespit edilebildi. Anti-virüs yazılımlarının yarısı da 3 hafta geçmesine rağmen yeni virüslerden hiçbirini tespit edemedi.

Yapılan bu araştırma, anti-virüs yazılımlarına tonla para ödeyen kurumların daha dikkatli araştırmalar yapmasının ve anti-virüs firmalarının da kendilerini epey bir geliştirmesinin gerekliliğini ortaya koydu.

Bu yazı yorumlara kapalı, ama trackback'ler ve pingback'ler açık.