"Enter"a basıp içeriğe geçin

Apple Siri ve Maps uygulamasını Mac platformuna geçirmeye hazırlanıyor

Apple hakkında ortaya atılan son iddiaya göre Apple OS X 10.9 ile birlikte sesli asistanı Siri ve Maps uygulamasını Mac platformuna geçirmeye hazırlanıyor.

Gün geçmiyor ki Apple ürünleri hakkında ortaya yeni bir iddia daha atılmasın. Bu iddiların sonuncusu ise oldukça çarpıcı. Apple‘a yakınkaynaklardan gelen son dedikodulara göre Apple, OS X 10.9 ile birlikte sesli asistanı Siri ve başarısı hala tartışılan Maps uygulamasını Macplatformuna da taşıyor.

Hatırlarsanız Siri hayatımıza iPhone 4S ile birlikte girmişti ve Apple daha eski  iOS cihazlara Siri desteğinin gelmeyeceğini belirtmişti. O günden sonra tanıtılan iPad mini,4. Nesil iPad5. Nesil iPod Touch ve  iPhone 5kendinden Siri desteği ile piyasaya sürüldü.

Tanıtımında Siri desteği olmayan 3. nesil iPad‘de iOS 6 ile birlikte Siri‘ye kavuşmuştu. Apple‘ın son hamlesi ile Siri‘yi OS X işletim sistemine taşımak. OS X 10.9 ile birlikte Siri Mac ailesine taşınacak ve diğer cihazlarda gerçekleştirdiğimiz hemen hemen her işlemi Mac‘lerde de gerçekleştirebileceğiz. iOS 6.1 güncellemesi ile birlikte yeni özellikler kazanacak olan Siri‘nin OS X 10.9 ile birlikte daha yeni özellikler kazanmasını beklemek de çok yanlış olmaz. Ama henüz Türkçe desteği olmayan Siri Mac‘lerde ne kadar kullanışlı olur orası tartışılır tabi ki.

siri

OS X‘e gelen bir diğer yenilik ise Maps uygulaması. iOS 6‘le birlikte hayatımıza giren Apple Maps uygulaması daha önceki iOS‘lerde kullanılan Google Maps uygulamasından sonra kullanıcıları bir hayli üzmüştü. Hatta bir çok iOS kullanıcısı mevcut diğer uygulamalara yönelmiş Google ve Nokia gibi diğer firmalarda kendi uygulamarını geliştirmeye başlamıştı. İşte başarısı hala tartışılan Maps‘i Apple Mac‘lere taşıyarak OS X‘deki Google Earth ve benzeri uygulama kullanımınında önüne geçmeye mi çalışıyor yoksa henüz gündemde olmayan başka planları mı var bunu zaman göstericek.

Siri ve Maps OS X'e mi geliyor ?

Teknoloji

Ücretsiz URL Kısaltma Servisi www.adres.name

 

Bir cevap yazın