"Enter"a basıp içeriğe geçin

Beyin ameliyatlarında ”navigasyon” dönemi

Beyin ameliyatlarında ''navigasyon'' dönemiProf. Dr. Cengiz Kuday, beyin ameliyatlarında, tümörün yerini bulmak için navigasyon kullanıldığını söyledi.

Florence Nightingale Hastaneleri Nöroşirürji Bölüm Koordinatörü Prof. Dr. Cengiz Kuday, ”en çok korkulan tümörler” arasında geldiğini söyledi.

Günümüzde tıp teknolojisinin gelişmesi ile beyin tümörü tedavisinde önemli gelişmeler kaydedildiğini anlatan Kuday, bu teknoloji sayesinde her beyin tümörünün ameliyat edilebileceğini vurguladı.

Beyin cerrahisinde ameliyatların artık mikroşirürji denilen özel mikroskoplarla yapıldığına işaret eden Kuday, şu bilgiyi verdi:

”Beyin ameliyatları beynin hiçbir hücresine zarar vermemek için çok ufak yapılar üzerinde çalışmayı gerektiriyor. Bu çalışmaya imkan veren mikroskoplar ve özel aletler var artık. Ayrıca ameliyatlarda navigasyon kullanıyoruz. Navigasyon derin tümörlerde, tümörün yerini bulmak için kullanılıyor. Tıpkı araçlarda bulunan ve yön gösteren navigasyon gibi bu da bize yol gösteriyor. Bu teknolojiler sayesinde beyin tümörlerinde yaşam süresinin uzadı.”

Bu yazı yorumlara kapalı, ama trackback'ler ve pingback'ler açık.