"Enter"a basıp içeriğe geçin

Bilim adamları şehirlerde yenilenebilir enerji kaynakları kullanmanın yollarını arıyorlar

yenilenebilir enerji

bilim adamları ve teknoloji şirketleri 2050 yılına kadar şehirlerin üçte ikisinden fazlasını  yenilenebilir enerji kaynaklarıyla  inşa etmek istiyor

Bir gün, ofis pencereleriniz güneşten enerji toplayacaklar, sokaktaki sokak lambası ise betondan enerji depolayacak.

Dikey rüzgar türbinleri geçmişte giden trafik olarak dönecek ve kaldırımlar ve yollar tüm banliyö ayaklarından ve ağır otobüslerden ve bunlara çarpacak kamyonlardan az miktarda enerji üretecek.

Şoförsüz taksi filoları şebekeye fazla enerji geri verecek ve şehirler genellikle tükettikleri enerjinin daha verimli kullanılmasını sağlayacak.

Bu, en azından, birçok teknoloji uzmanının, çevrecilerin ve şehir plancılarının vizyonudur.

Ama ne kadar gerçekçi?

yenilenebilir enerji

Yeni materyaller kesinlikle umut veriyor. Santral atıklarından yapılan çimento karışımları, örneğin binaları akülerde çalıştırabilir.

Bu potasyum-jeopolitik (KGP) kompozitler, normal çimentodan daha ucuzdur ve elektrik depolayabilirler. Araştırmacılar, KGP’den yapılmış ve küçük bir güneş paneli ile donatılmış altı metrelik bir lamba direğinin, akşam boyunca yetecek kadar enerji tutabileceğini söylüyorlar.

Araştırmaya başkanlık eden Lancaster Üniversitesi profesörü Mohamed Saafi, “KGP çimento karışımlarının elektrik enerjisini pahalı veya tehlikeli katkı maddelerine ihtiyaç duymadan depolamak ve dağıtmak için kullanılabileceğini gösterdik” diyor.

yenilenebilir enerji

KGP ile yapılan çok sayıda bina, kentsel elektrik şebekeleri üzerindeki aşırı enerji taleplerini depolamak ve serbest bırakmak için kullanılabilir.

Yeni malzemeler ayrıca güneş panellerinin daha ucuz ve daha maliyet etkin hale getirilmesine yardımcı oluyor.

Günümüzde güneş enerjisi en yaygın yenilenebilir enerji kaynağıdır, çünkü maliyetler yaklaşık üç buçuk saatten bir buçuk saat öncesine kadar yaklaşık 40 ila 1 watt arasında bir düşüşle devam etmiştir.

Birleşik Krallık’ta üç firmadan birden fazlası , çoğunlukla çatı bazlı güneş panelleri kullanarak kendi elektriğini üretmektedir .

Ancak silikon bazlı güneş panelleri yapmak çok enerji yoğun, 1,400C ve üzeri sıcaklık gerektirir. Silikonun% 99,9999 saf olması gerekiyor.

yenilenebilir enerji

Ama ABD’de Brown Üniversitesi’nde mühendislik profesörü Nitin Padture, perovskite denilen bir malzeme sınıfından yapılan panellerin çok daha ince, daha ucuz ve çok daha düşük sıcaklıklarda yapılabileceğini söylüyor.

Ve kısmen şeffaf oldukları için pencereler için de kullanılabilirler.

Dezavantajı, çoğunun kurşun, zehirli bir metal içermesidir. Ancak bir seçenek Prof Padture ve ekibi şu an okuyor ve liderliği titanyum ile değiştiriyor .

“Titanyum oldukça yaygındır ama kimse perovskite güneş panellerinde yerini almak için kullanmayı düşünmemişti” diyor.

“Henüz mevcut silikon teknolojisini değiştirmek istemiyoruz, ancak bunun yerine bunu artırmak istiyoruz.”

yenilenebilir enerji

Rüzgar söz konusu olduğunda – diğer en yaygın yenilenebilir enerji kaynağı – konvansiyonel türbinler yerleşik alanlarda iyi çalışmaz, çünkü rüzgar yönleri büyük ölçüde değişir.

Bu yüzden araştırmacılar Nicolas Orellana ve Yaseen Noorani, değişen rüzgar problemlerini çözmek için küresel bir rüzgar türbini ortaya çıkardılar. İngiltere’nin 2018 James Dyson Ödülünü kazanan O-Wind türbinleri, rüzgarın herhangi bir yönden vurduğu zaman dönen küresel bir cihazdır.

Türk firması Devici Tech’in bir başka çözümü de , dikey rüzgar türbinlerini akan trafiğin içinden geçerek akabilecekleri yollarda kullanmak.

Şu anda İstanbul’da test edilen Enlil türbinlerinin iki evin elektrik ihtiyacını karşılayabileceğini söylüyor. Şirket, türbinlerin güneş panelleri ve deprem sensörleri de içerebileceğini söylüyor.

yenilenebilir enerji yenilenebilir enerji

Ancak tüm kentsel enerji hasadı projeleri ticari anlamda değil gibi görünmektedir.

Örneğin Fransa’da, Colas firması, ABD ve Japonya’nın yanı sıra, ülke çapındaki tesislerde fotovoltaik yollara öncülük etmektedir.

Colas’ın ilk sitesi, Normandy’deki bir tek şeritli 0,6 mil rotası, 4,3 milyon sterline mal oldu. Karşılaştırıldığında, ABD’de iki şeritli bir yolun bir mil hızı, 3,8 milyon sterline mal oluyor.

Ayrıca enerji üretiminde ne kadar iyi olduklarına dair bir soru var. Güneş panelleri güneşe doğru açı yapmak yerine zeminde düzdür ve yoğun trafik, kar, çamur veya su tarafından tıkanabilir.

yenilenebilir enerji

2014 yılında, Amsterdam’da küçük bir 70m güneş bisiklet yolu 2.6m £ için inşa edildi. İlk yılında 3.000 kilowatt saat (kWh) elektrik üretti.

Ancak bu para için şehir açık pazarda 65 milyon kWh elektrik satın almış olabilir.

Kendini ticari olarak haklı çıkarmaya çalışan bir başka teknoloji de piezo-elektriktir.

Kuvars gibi bazı malzemeleri sıkarsanız, bunlardan elektrik akışı sağlayabilirsiniz. Dolayısıyla, piezo-elektrikli cihazlarla donatılmış özel yol yüzeyleri boyunca dolaşan arabalar ve kamyonlar enerji üretebilir. Yayalar özel yapım kaldırımlarda yapabilirdi.

2009 yılında, İskandinav firması Innowattech enerji yakalama yollarını denedi ve şimdi bir ABD firması olan PyroE , Fresno, Kaliforniya’daki kısa bir yol üzerinde benzer teknolojiyi sergilemeye başladı.

Yine de teknik olarak mümkün olsa da, şu anda oldukça pahalı.

Bazıları, ABD’de, iki yönlü bir caddenin bir kilometresinin, inşaat maliyetlerine 400.000 $ (307.000 £) ekleyerek 13.000 piezoelektrik cihaza ihtiyaç duyacağını hesaplıyor. Üretim veya kurulum maliyetlerini dikkate almadan, bu miktarı geri kazanmak yaklaşık 12 yıl sürecektir.

İngiltere firması Pavegen , çektiğiniz her adımda iki ila dört joule enerji üretebilen elektrik üreten kaplamalar geliştirdi.

Şirket, şirket merkezinin, taşıma merkezleri ve alışveriş merkezleri gibi dünya çapında 200’den fazla yere 200 milyon £ ‘a mal olan kaldırım taşıdığını duyurdu.

yenilenebilir enerji

Bu pahalıya mal olabilir, ama daha sonra piyasaya ilk geldiklerinde güneş panelleri vardı.

Pavegen’in kurucusu ve CEO’su Laurence Kemball-Cook, “İnsanların şehirlerimizi daha iyi hale getirecek tek başına teknoloji olmadığına inanıyoruz” diyor.

“Önemli olan, uygulamaları aracılığıyla etkileşimleri için insanları ödüllendiriyoruz. Bu nedenle, perakende ortamından veya sokağından daha sağlıklı bir Pavegen etkin rotayı alarak, şehrinizi daha sürdürülebilir hale getirmenize ve bunu yapmak için ödüllendirilmenize yardımcı oluyorsunuz.”