"Enter"a basıp içeriğe geçin

BTK Başkanı Tayfun Acarer Phorm Solutions firmasıyla ilgili iddiaları değerlendirdi

BTK Başkanı Tayfun Acarer Phorm Solutions firmasıyla ilgili iddiaları değerlendirdiBilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, Phorm Solutions firmasıyla ilgili iddiaların bütün yönleriyle değerlendirildiğini bildirdi.

Acarer, yaptığı açıklamada, Türkiye’de bir İnternet Servis Sağlayıcısı ile ortak çalışmalar yürüten Phorm Solutions firmasının, internet kullanıcılarının trafiklerini takip ettiği, kişisel bilgi güvenliğini ve gizliliğini ihlal ettiği konusunda son zamanlarda yazılı ve sosyal medyada çeşitli haberlerin yer aldığını anımsattı.

Kişisel bilgilerin gizliliğinin ve güvenliğinin sağlanması hususunun BTK tarafından bilgi teknolojileri ve iletişim sektörüne ilişkin olarak düzenlendiğini anlatan Acerer, kurum tarafından yapılan düzenleme ve denetleme faaliyetlerinin bu çerçevede gerçekleştirildiğini söyledi.

Acarer, “Phorm Solutions firmasıyla ilgili söz konusu iddialar üzerine kurumumuzca başlatılan çalışmalar, söz konusu firmanın yurt dışında gerçekleştirdiği faaliyetler, anılan faaliyetlere ilişkin olarak alınan Kararlar da dahil olmak üzere konu bütün yönleriyle değerlendirilerek sürdürülmektedir” diye konuştu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın, bu konuyu hassasiyetle takip ettiğini belirten Acarer, kurum tarafından da aynı hassasiyete paralel bir şekilde çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

Acarer, “Bu kapsamda yapılan çalışmaların neticesine göre, BTK tarafından gerekli işlemler tesis edilecek ve konuyla ilgili kamuoyuna ayrıca bilgilendirme yapılacak” dedi.

Bond Hızında Telefon!

Bir cevap yazın