"Enter"a basıp içeriğe geçin

Bu teknolojiyle uçak kanatları kendi kendini onarabiliyor

Bu teknolojiyle uçak kanatları kendi kendini onarabiliyorDünyanın en güvenli ulaşım araçlarının başında gelen uçaklarda havada oluşabilecek olası sorunlar büyük bir tehlike yaratabiliyor. Havadayken gerçekleşen dış gövde hasarlarına müdahale etmek mümkün olmuyor. Geliştirilen yeni bir madde ise zarar gören uçak kanadını havada onararak tehlikeyi önlüyor ve uçak yolcuğununun güvenli bir şekilde devam etmesini sağlıyor.

Bristol Üniversitesi tarafından geliştirilen bu madde, çatlağın olduğu bölgeye sıvı yayıyor ve daha sonra bu sıvının sertleşerek güçlenmesini sağlıyor. Böylece uçağın kanadı eskisi kadar güçlü hale geliyor. Dış ortam sıcaklığıyla bağlantılı bir hızda gerçekleşen onarım işlemi birkaç saat veya bir gün boyunca sürebiliyor. Söz konusu maddeyi geliştiren ekibin üyelerinden profesör Duncan, teknolojiyi geliştirmek için insan vücudundan ilham aldıklarını ifade ediyor.

Teknoloji şu an için uçak odaklı olarak geliştirilse de ileride karbon fiber malzemeden üretilen her nesnede kullanılabilir hale gelecek. Bu yeni teknolojinin kullanıcılar ile “çok yakında” buluşacağı belirtiliyor.