"Enter"a basıp içeriğe geçin

Çift hörgüçlü develerin gen haritası çıkarıldı!

Çift hörgüçlü develerin gen haritası çıkarıldı!Çinli bilim adamları, çift hörgüçlü Asya devesinin gen haritasını çıkardı.

Şangay’daki Ciaotong Üniversitesi’nden Meng He ve ekibi, “Camelus bactrianus” türü devenin 28 bin 821 gene sahip olduğunu, diğer geviş getirenlerden daha fazla gene sahip olmasının devenin “şaşırtıcı özelliklerini” açıklayabileceğini belirtti.

Bilim adamları, 8 yaşındaki vahşi deve ile 6 yaşındaki evcil deveden alınan DNA örneklerinde, tip 2 diyabet ve ensülin mekanizmalarına ilişkin çok sayıda gene rastladı. Devede tansiyon ve çok tuzlu beslenmeyle bağlantılı CYP2J geninin 11 kopyasını bulan bilim adamları, diğer geviş getirenlerde bu genin 4 kopyasının bulunduğuna dikkati çekti.

Araştırmacılar ayrıca etkili antikorların varlığını açıklayabilecek bir dizi geni de belirledi.

Moğalistan ve Çin topraklarına yayılan kurak ve bitkinin az olduğu Gobi Çölü’nde uzun süre yiyeceksiz ve susuz kalabilen çift hörgüçlü devenin ayrıca kanındaki şeker oranının diğer geviş getirenlerin iki katı olduğu, 8 kat fazla tuz tüketmesine rağmen şeker ya da tansiyon hastalığının bulunmadığı vurgulandı.

Cüneyt Çakır’a zor görev

 

Bir cevap yazın