"Enter"a basıp içeriğe geçin

Cisco’nun LoRaWAN Çözümü, Akıllı Şehirlerin Sorunlarına Odaklanacak

Cisco Türkiye, Telcoset ve Armada iş ortaklığıyla LoRaWAN (Long Range Wide Area Network, Uzun Menzilli Geniş Alan Ağı) çözümünü tanıttı.

Cisco’nun LoRaWAN Çözümü

Nesnelerin İnterneti (Internet of Things, IoT) ile gelişen sistemlerin sayısı ve çeşitliliği son yıllarda tüm dünyada büyük hızla yayılıyor. Bu da beraberinde verilerin uzak mesafeye güvenilir ve düşük güç tüketimiyle aktarılmasını gerektiriyor. Cisco’nun yer aldığı LoRa Alliance da burada devreye girerek mesafe sınırlaması, haberleşme maliyetleri ve yüksek enerji kullanımı gibi zorlukları ortadan kaldırıyor.

Kentsel alanlarda 5 km’ye, şehir çevresindeki yerleşim alanlarında ise 15 km’ye kadar kapsam sağlayan LoRaWAN çözümü, daha az güç tükettiği için daha uzun pil ömrü sunuyor. Wi-Fi ve hücresel iletişim teknolojilerinin yapamadığını başaran LoRaWAN’ın esnek ve güvenli mimarisi sayesinde sistem altyapıları daha uygun maliyetle devreye alınabiliyor.

Farklı uygulamaları kolaylıkla destekleyebilen LoRaWAN çözümü, akıllı şehir projelerinde sıklıkla tercih edilmesiyle öne çıkıyor. Su ve enerji tüketimi, akıllı aydınlatma sistemleri, park yeri yönetimi, akıllı sulama sistemleri gibi şehirdeki birçok kritik altyapı, LoRaWAN üzerinden takip edilebiliyor.

Cisco Türkiye Genel Müdürü Didem Duru, konuyla ilgili şunları söyledi: “Günümüzde geleneksel olan her şey, yerini dijitale bırakıyor. Dijital dönüşümü beraberinde getiren bu değişimde yeni teknolojiler sayesinde şirketlerin ve tüm iş ortaklarının süreçleri ve iş yapış modelleri de değişiyor. Aynı değişimi ve dönüşümü akıllı şehir konsepti sayesinde şehir yönetiminde de görüyoruz. LoRaWAN çözümümüz, bir şehrin yönetilebilmesi için gereken kritik altyapıları kolaylıkla takip ederek yetkililerin gereken durumlarda hızlıca aksiyon almasını ve kent yaşamında karşılaşılan günlük sorunların önüne geçebilmesini sağlıyor.”

Türkiye ve bölgedeki inovasyonun hızını artırmak, Cisco inovasyon ve girişimcilik merkezinin temel direğidir. Yeni ürünleri hakkında yorum yapan Cisco Orta Doğu ve Afrika CTO’su Osama Al-Zoubi, “Amacımız, kamu ve özel sektör ile iş birliği yaparak dijital dönüşümü sağlamak ve inovasyonun hızını artırmak. Akıllı binalar, akıllı fabrikalar, akıllı üretim ve akıllı şehircilik konseptleri artık hayatımızın doğal bir parçası haline geliyor. Endüstri 4.0 ile birlikte bu kavramların kurumsal uygulamalarını görmeye başladık. Nesnelerin İnterneti de Endüstri 4.0’ın omurgasını oluşturuyor. Birçok şirket, üretimin yanı sıra lojistikten hizmet alanlarına hatta Ar-Ge’ye, başarının anahtarını Endüstri 4.0’da görüyor.

LoRaWAN teknolojisi ile mesafe sınırlaması, haberleşme maliyetleri, yüksek enerji kullanımı gibi zorlukların üstesinden kolaylıkla gelebiliyoruz. Bununla birlikte endüstriyel alanlarda üretim verimliliğini ölçebiliyor, iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları sunuyor ve tarımsal alanlarda toprakla ile ilgili ölçümler yapabiliyoruz. Şehir yönetiminin dijital dönüşümünü Orange, KPN, Swisscom, Tata, SKT ve NTT gibi dünyanın dört bir yanındaki öncü telekom şirketleriyle gerçekleştiriyoruz. Hem Türkiye’nin lider telekom şirketleriyle hem de değerli iş ortaklarımızla birlikte çalışmak için sabırsızlanıyoruz” dedi.

..::..::..::..::..::..::..::..::..::..::..::..::..::..::..::..::..::..::..::..::..::..::..::..::..::..::..::..::..::..::..::..::..::..::..::..::..::..::..::..

Cisco Turkey, Telcoset and partnering with loraw the Armada (Long Range Wide Area Network, Wide Area Network Long Range) introduced the resolution.

The number and variety of systems developing with the Internet of Things (IoT) has been spreading rapidly all over the world in recent years. This requires data to be transferred to a long distance with reliable and low power consumption. LoRa Alliance, where Cisco is located, takes over here, eliminating the challenges of distance constraints, communication costs, and high energy use.

Providing coverage for up to 5 km in urban areas and 15 km in residential areas around the city, LoRaWAN solution offers longer battery life because it consumes less power. Thanks to the flexible and secure architecture of LoRaWAN, which has succeeded in the failure of Wi-Fi and cellular communication technologies, system infrastructures can be put into operation more cost-effectively.

LoRaWAN solution, which can easily support different applications, stands out by being preferred in smart city projects. Many critical infrastructures in the city such as water and energy consumption, smart lighting systems, parking lot management, smart irrigation systems can be tracked over LoRaWAN.

General Manager of Cisco Turkey Didem Duru, said the following on the subject: “Today everything is traditional, is being replaced by digital. Thanks to new technologies, the processes and business models of companies and all business partners are changing in this transformation that brings digital transformation. Thanks to the smart city concept, we see the same change and transformation in the city administration. Our LoRaWAN solution easily follows the critical infrastructures required for a city to be managed, enabling authorities to take action quickly when needed and prevent daily challenges in urban life. ”

To increase the speed of innovation in Turkey and the region is a fundamental pillar of Cisco innovation and entrepreneurship center. Commenting on their new products, Cisco Middle East and Africa CTO Osama Al-Zoubi said, “Our goal is to cooperate with the public and private sector to ensure digital transformation and increase the speed of innovation. Smart buildings, smart factories, smart production and smart urbanism concepts are now a natural part of our lives. With Industry 4.0, we started to see the corporate applications of these concepts. The Internet of Things also forms the backbone of Industry 4.0. Many companies see the key to success in Industry 4.0, from logistics to service areas as well as R&D.

With LoRaWAN technology, we can easily overcome difficulties such as distance limitation, communication costs and high energy usage. In addition, we can measure production efficiency in industrial areas, offer occupational health and safety practices, and make measurements related to soil in agricultural areas. We realize the digital transformation of city management with leading telecom companies around the world such as Orange, KPN, Swisscom, Tata, SKT and NTT. Both of Turkey’s leading telecom companies look forward to working together with our business partners as well, “he said.