"Enter"a basıp içeriğe geçin

Dünyada sadece Samsun’da yetişen, yeri sır gibi saklanan bitki

Dünyada sadece Samsun'da yetişen, yeri sır gibi saklanan bitkiAristolochia Samsunensis’in korunması amacıyla yetiştiği yerler sır gibi saklanıyor.

İngiliz bilim adamlarınca 1962 yılında Samsun’da tespit edilen Türkiye Bitkileri Envanteri’ne kaydedilen Aristolochia Samsunensis adlı bitkinin korunması amacıyla önemli çalışmalar yürütülüyor.

Söz konusu bitki üzerine araştırma yapan Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Biyoloji Bölümü öğretim üyeleri Doç. Dr. Hasan Korkmaz ile Doç. Dr. Yasemin Özdemir, bitkinin dünyada sadece 60 kök kaldığını belirledi.

Bitkinin yetiştiği bölgeyi kimseye söylemediklerini anlatan Doç. Dr. Korkmaz, şöyle konuştu:

”Birçok bitki türünde olduğu gibi bu bitki türünün de yurt dışına kaçırılması söz konusu. Bu nedenle bitkinin yerinin bildirilmemesi önemli. Bitki Samsun bölgesinde yetişiyor ancak lokal olarak bulunduğu bölgeyi kimseye vermiyoruz.”

Korkmaz, ”Zehirli bir bitki türü olan Aristolochia Samsunensis’in yararlı özelliklerinin olup olmadığı araştırmalarımız sayesinde ortaya çıkacaktır. Biz araştırmamızda öncelikle türün neslinin garanti altına alınmasını, sonra faylanabilinecek özelliklerinin neler olabileceğini belirlemeye çalışıyoruz” dedi.

Teknoloji

Ücretsiz URL Kısaltma Servisi www.adres.name

Bir cevap yazın