"Enter"a basıp içeriğe geçin

Google’dan 24 Kasım Öğretmenler Günü için logo

Özel günler ve kişileri unutmayan Google, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü unutmadı ve Doodle logosu yaparak anasayfasına taşıdı.

Google'dan 24 Kasım Öğretmenler Günü için logo
Özel günlerde ve genelde özel kişilerin ölüm yıl dönümlerinde yaptığı logolarla bir çok kez gündeme oturan Google bu kez Öğretmenler Günü’nü unutmadı.

Google en son 10 Kasım Atatürkü Anma Günü’nde anasayfasına bir karanfil koymuştu, Doodle logosu yapmaması tepki alan Google bu kez 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü unutmadı. Mouse imlecini Doodle logosunun üstüne götürdüğünüz zaman çıkan mesaj ise ‘Öğretmenler gününüz kutlu olsun’ oldu.

 

Ülkemize geçtiğimiz senelerde giriş yapan ve büyük atılımlarıyla dikkat çekenYandex, 24 Kasım Öğretmenler Gününü unutmayarak özel logosunu yayına sokarak tüm öğretmenlerin Öğretmenler Gününü kutladı.

Yandex 24 Kasım Öğretmenler Günü için logo

 
..:: 24 Kasım Öğretmenler Günü ::..

Öğretmenler Günü Türk öğretmeninin toplumdaki önemini ve değerini belirtmek, öğretmenler ve öğrenciler arasında sevgi saygı ve dayanışma bağlarını güçlendirmek, emekli öğretmenleri saygıyla anmak, öğretmenlik mesleğine yeni atılan öğretmenlerde mesleklerinin yüceliğinin bilincini uyandırmak amacıyla Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün millet Mektepleri Başöğretmenliği”ni kabul ettikleri 24 Kasım, 1981’den bu yana okullarımızda Öğretmenler Günü olarak kutlanır. Kutlama etkinlikleri 30 Kasım”a kadar sürer.

..:: 24 Kasım Öğretmenler Günü’nün Kısa Tarihçesi ::..

Eskiden öğretmene “Muallim”, öğretmen yetiştiren okula da “Muallim Mektebi” denirdi. Osmanlı İmparatorluğu döneminde eğitime ve öğretime günümüzdeki kadar önem verilmiyordu. O dönemdeki ilk öğretmen okulu, 16 Mart 1848″de açılan “Darülmuallimin-i Rüşdi”dir. Buna rağmen Osmanlı İmparatorluğu döneminde az sayıda okul vardı. Cumhuriyetin ilanıyla birlikte yurdumuzun her yanına yeni yeni okullar açıldı. Okul çağında olanlar bu okullarda okumaya başladı.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, eğitim ve öğretimin, yaygınlaşmasından yanaydı. 1928 yılında Arap harflerinin kaldırılıp yerine bugün kullanmakta olduğumuz Latin harflerinin kabulü tüm yurtta sevinç yarattı. Halkın yeni harfleri kısa sürede öğrenip daha çok yurttaşın okur – yazar olmasını sağlamak amacıyla yoğun bir çalışma başladı. Okuma – yazmayı yaygınlaştırmak için okul çağı dışındaki yurttaşlara okuma – yazma öğreten okullar açıldı. Bunlara Millet Mektepleri adı verildi. Atatürk, Ulus kulları dediğimiz Millet Mektepleri”nde yazı tahtasının başına geçerek dersler verdi.

Bakanlar kurulu 11.11.1928 günü yaptığı toplantıda Ata’ya “Ulus Okulları Başöğretmenliği” unvanını verdi. 24 Kasım Atatürk”ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği gündür. Millet Mektepleri”nin açılışı ve Atatürk”ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım günü, 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.

Bond Hızında Telefon!

Bir cevap yazın