"Enter"a basıp içeriğe geçin

Her Dört Telefondan Üçü Android

Google’ın mobil platformu, 2012’nin üçüncü çeyreğinde pazar payını artırmayı sürdürüyor. IDC verilerine göre, Android üçüncü çeyrekte payını yüzde 75’e çıkardı.

Android, akıllı telefon pazarındaki yükselişini hızla sürdürüyor. Araştırmaşirketi IDC tarafından yayınlanan son veriler, yılın üçüncü çeyreğinde Android’in dünya genelindeki tedariğinin 136 milyona ulaştığını gösteriyor. Rapora göre bu rakam, üçüncü çeyrekte piyasaya sunulan toplam akıllı telefon sayısının yüzde 75’ine denk geliyor. Diğer bir deyişle, son aylarda raflarda yer alan her dört telefondan üçü Android işletim sistemine sahip.

Apple’ın iOS platformundaki telefonları ise 26,9 milyon cihaz ile pazarın yüzde 14,9’una sahip. BlackBerry, 7,7 milyon telefon ile yüzde 4,3 pay alırken, eski dev Nokia 4,1 milyon Symbian OS cihazıyla yüzde 2,3 payla yetiniyor.

Akıllı telefon pazarının yeni oyuncusu Microsoft, Windows Mobile ve Windows Phone telefonlarının toplamıyla 3,6 milyon cihaz tedariği sağlayarak yüzde 2’lik pazar payı sağlarken, uzmanlar Windows Phone 8 tabanlı telefonların piyasaya sürülmesiyle birlikte bu payın artmasını bekliyor.

internet ve teknoloji haberleri

Bir cevap yazın