"Enter"a basıp içeriğe geçin

HTC One incelemesi

HTC One incelemesi

ANDROID CEPHESİNDE REKABET KIZIŞIYOR. HTC, KURTARICISI OLMASINI UMDUĞU ONE İLE SONY VE SAMSUNG GİBİ RAKİPLERİNİN ÖNÜNE GEÇMEK İSTİYOR. KULLANDIĞIMIZ EN İYİ ANDROID’Lİ CİHAZLARDAN BİRİ OLAN ONE, BU POTANSİYELE SAHİP

Kulağa iddialı gibi gelebilir ama HTC One belki de piyasadaki en güzel tasarımlı akıllı telefon. Tamamı metal, köşeleri yuvarlatılmış gövde, hem elde duruş hem de görünüş itibarıyla mükemmel. Gövdenin sağında üzeri tırtıklı, ince ses tuşu, üstünde kulaklık girişi ve aynı zamanda kızılötesi vericisi olan güç tuşu, solunda micro-SIM yuvası, altında ise MHL destekli micro-USB girişi bulunuyor. Arka yüzde tam ortada kamera yer alıyor.Kameranın solunda LED flaş, sağ üstünde ise nokta şeklinde bir delikten ibaret dış sesleri algılayabilen ikinci bir mikrofon var. Ekranın hemen altında biri geri bir diğeri ise ana ekran işlevlerini yerine getiren iki dokunmatik tuş var. Hem üste hem de altta boydan boya uzanan Beats destekli hoparlörler One’ın alametifarikalarından. HTC’nin BoomSound adını verdiği, kendinden amfili ikili hoparlörler sıradan bir akıllı telefondan duymanızın mümkün olmayacağı seviye ve kalitede ses çıkışına sahip. Tavsiyemiz sürekli olarak Beats’i açık tutmanız. One’da kullanılan 2.300 mAh’lik pil, telefonunu yoğun olarak kullanmayanlar için günü tamamlayabilecek yeterlilikte. Video ve oyunlarla mesainizle ters orantılı olarak pil ömrü azalıyor elbette.

HTC One incelemesi

GÜÇ PATLAMASI
HTC One’da Qualcomm’un geliştirdiği Snapdragon 600 işlemci kullanılıyor. İşlemci ünitesi dört çekirdekli ve 1,7 GHz hızında çalışıyor. Görüntü ünitesi olarak da birçok akıllı telefonda karşımıza çıkan Adreno 320 kullanılmış. Tahmin edilebileceği üzere telefonun performansı üst seviyelerde. Yaptığımız benchmark testlerinde AnTuTu’dan aldığımız puan 22.494, Quadrant’tan aldığımız puan ise 12.278 oldu. AnTuTu içindeki verilerle kıyasladığımızda One’ın önüne geçebilen yegane telefon Samsung Galaxy S IV görünüyor. Ancak aradaki ufak performans farkı, böylesine güzel bir tasarımdan feragat etmek için yeterli mi buna karar vermek zor. Telefonun yenilenen kullanıcı arayüzü oldukça hızlı. Uygulamaların açılması, uygulamalar arası geçiş anlık, bunun yanında dokunma tepkileri hassas. Son dönemde giderek kızışan ekran yarışında HTC de fazlasıyla iddialı. Telefonun 4,7 inç büyüklüğündeki Super LCD3 ekranının piksel yoğunluğu değeri 468 ppi. Kimi bilimsel yorumlar Apple’ın Retina’sıyla birlikte zaten insan gözünün seçebileceği yoğunluğun aşılmış olduğunu, kimi ise asıl sınırın 477 ppi olduğunu söylüyor. Her halükarda One için değişen pek bir şey yok. Ekranın keskinliği ve renk tutarlılığı kusursuza yakın. Gerçek siyaha oldukça yakın siyahlar üretebilen ekran her açıdan net bir şekilde görülebiliyor. Tek eksisi, güneş ışığı altındaki görünürlüğünün bir parça zor olması. HTC’nin One’la birlikte getirdiği bir diğer yenilik ise UltraPixel kamera. Bir pazarlama numarası gibi duran bu isimlendirmeninin ardında farklı bir teknoloji yatıyor aslında. Rakipler 12, 13 megapikselleri zorlarken One’ın kamerasında kullanılan sensör 4 megapiksel çözünürlük sunuyor. Ancak 1/3 “ büyüklüğündeki sensör üzerinde yer alan pikseller daha büyük olmaları sayesinde üç kat daha fazla ışık alıyor ve özellikle düşük ışıklı ortamlarda fark yaratıyor. Piksel sayısı az olduğu için her çekimde daha az verinin işlenmesi de çekimleri ve verilen efektlerin uygulanmasını hızlandırıyor. En azından HTC böyle söylüyor. Yaptığımız testlerde kameradan pek memnun kalmadık doğrusu. Çözünürlüğün düşüklüğü, özellikle fotoğraflara tam boy baktığınızda belli oluyor. Karelerdeki renkler soluk, detaylar az ve keskinlik neredeyse hiç yok. Üstelik en aydınlık ortamlarda yaptığımız çekimlerde bile. Video kalitesi ise fotoğrafa kıyasla çok çok daha iyi. Kamerayı yalnızca sosyal ağlarda fotoğraf paylaşma için kullanacaksanız belki ama onun dışında HTC One’ın kamerasından pek bir şey beklemeyin.

SENSE VE ZOE
HTC’nin sadeleştirip 5.0 versiyonuna güncellediği kullanıcı arayüzü Sense, kimileri tarafından beğenilmedi ama eskisine kıyasla daha minimal ve daha kullanıcı dostu olmasından ötürü bizim hoşumuza gitti. Sense’in sıkıntısı, Samsung ve LG gibi rakiplerinde olan basit ama fonksiyonel özelliklere sahip olmayışı. Bunu aşamadığı sürece yapılan makyaj pek de bir şey ifade etmiyor aslında. Arayüzde en dikkat çeken yenilik, Blinkfeed adı verilen ve panellerden birini tamamen kaplayan canlı akış widget’ı. Windows Phone 8’in karolarını andıran BlinkFeed’de, Facebook ve Twitter benzeri sosyal ağların yanı sıra çeşitli haber içeriklerini alabileceğiniz servisleri de kullanabiliyorsunuz. Bu sayede her güncellemenizde olan biteni tek bir yerde görebiliyorsunuz. Bunun dışında en önemli yazılımsal yenilikler kamerada karşımıza çıkıyor. Zoe fonksiyonu, deklanşöre bastığınız anda birden çok kare ve sonrasında üç saniyelik videolar kaydediyor. Bu sayede anılarınızı hareketli olarak saklayabiliyorsunuz. Nesne Çıkarma ise Zoe ile yaptığınız çekimlerde objenizin önünden, arkasından geçen nesne ve kişileri fotoğraflardan kaldırmanızı sağlıyor. Oldukça iyi çalışan bu özellikle çok daha temiz kareler elde edebiliyorsunuz. Daima Gülümse de yine Zoe ile çalışıyor ve çektiğiniz grup fotoğraflarında herkesin istediğiniz gibi görünmesini sağlıyor. Yüzlere dokunarak, güldükleri anı yakalanan karedekiyle değiştirebiliyorsunuz. Sıralı çekim de yine Zoe ile art arda çektiğiniz kareleri tek bir karede birleştirebiliyorsunuz.

HTC One incelemesi

Super LCD3
One’ın 4,7 inç büyüklüğündeki ekranı, tartışmaya yer bırakmayacak kadar iyi

HTC One incelemesi

UltraPixel kamera
Farklı bir teknoloji kullanan kamera, beklentileri karşılamaktan uzak

HTC One incelemesi

9,3 mm
Telefon, rakiplerine kıyasla biraz kalın ama tasarımı bunu hissettirmiyor

HTC One incelemesi

HTC’nin en güzeli
Tasarımlarını her daim beğendiğimiz HTC, One ile zirve yapmış

HTC One incelemesi

BlinkFeed
Sosyal servisler ve feed içerikleri tek bir platformda karşınızda

HTC One incelemesi

BoomSound
Bir akıllı telefonda gördüğümüz en kaliteli hoparlörler HTC One’da

HTC One incelemesi

ARTILAR
Tasarım, malzeme kalitesi, ekran, hoparlör, arayüz

EKSİLER
Pil ömrü, vasat kamera performansı

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
• Android 4.1 Jelly Bean

İşlemci / Grafik İşlemci
• Dört çekirdekli 1,7 GHz Snapdragon 600
• Adreno 320

Bellek
• 2 GB RAM
• 32 / 64 GB dahili hafıza

Ekran
• 4,7 inç Super LCD3
• 1920×1080 piksel (468 ppi)

Kamera
• UltraPixel (4 MP), otofokuslu,
• LED flaşlı arka kamera
• 2,1 megapiksel ön kamera
1080p @30fps video kayıt

Bağlantılar
Wi-Fi, Wi-Fi Miracast, NFC, Bluetooth 4.0, DLNA, MHL, A-GPS, GLONASS

Pil
• 2.300 mAh Li-Po

Boyutlar / Ağırlık
• 137,4 x 68,2 x 9,3 mm
• 143 gram

Bir cevap yazın