"Enter"a basıp içeriğe geçin

Microsoft Ar-Ge’de Apple’ı Üçe Katladı

Araştırma ve geliştirme alanında düzenli olarak büyük yatırımlar gerçekleştiren Microsoft; 2012 yılı için açıkladığı Ar-Ge bütçesiyle şaşırtmayı başardı.

Microsoft, 2012 mali yılı için açıkladığı Ar-Ge bütçesiyle bu alanda teknoloji sektöründe öncü rolünü korudu. Geride bıraktığımız yılda 9,8 milyar dolar Ar-Ge çalışması yapan Microsoft, aynı dönemde Ar-Ge için 3,4 milyar dolar harcayan ezeli rakibi Apple’ı üçe katladı.

Mali tablolarda Ar-Ge harcamalarını her yıl düzenli olarak yükselttiği gözlenen Microsoft, 2011 yılında 9 milyar dolar, bir önceki yıl ise 8,7 milyar doları araştırma ve geliştirmeye ayırmıştı. The Next Web haberine göre Microsoft, önümüzdeki yıl bu kategoride 10 milyar dolar barajını aşmayı hedefliyor.

Apple’ın Ar-Ge harcamaları Microsoft ile kıyaslandığında az görünse de, aslında önceki yıllara oranla kayda değer bir büyüme söz konusu. 2012 yılı içerisinde 3,4 milyar dolar harcayan Apple, 2,4 milyar dolarlık Ar-Ge yaptığı 2011’e oranla yüzde 30’un üzerinde büyüme gösteriyor. Mali 2010 yılında ise Apple 1,8 milyar dolarlık araştırma ve geliştirme çalışmasıyla yetinmişti.

Ar-Ge harcamalarının artışı, Apple’da Steve Jobs sonrası yeni bir dönemin de sinyallerini veriyor. Zira merhum Apple CEO’su Jobs; özellikle tüketici araştırmalarına şiddetle karşı çıkmış ve Apple’ın geliştirdiği ürünlerde tüketici araştırmalarının işlevsizliğini, “Ne istediklerini bilmek, tüketicilerin işi değil” sözleriyle ifade etmişti.

internet ve teknoloji haberleri

Bir cevap yazın