"Enter"a basıp içeriğe geçin

MSI CX61-ONE-292TR inceleme

MSI CX61-ONE-292TR inceleme

OYUNSEVERLERİN UZMANLIK ALANINA GİREN MSI MARKASI ALTINDA YER ALAN VE DİĞER PROFESYONEL MODELLERİNE GÖRE ÇOK DAHA MAKUL FİYATIYLA DİKKAT ÇEKEN CX61, BAKALIM PERFORMANSIYLA DA DİKKAT ÇEKİYOR MU

MSI, tüketicinin rahatça oyun oynayabilme keyfinden vazgeçmeden de uygun fiyatı bir dizüstü bilgisayar alabileceğini kanıtlamak ister gibi görünüyor. CX61, iyi bir multimedyabilgisayarı. Oyunseverler için ilk sıralarda yer alan modelleriyle oyun dünyasında esip gürleyen MSI, bu defa fiyat etiketini 60 inçlik Full HD televizyon fiyatına değil de standart bir dizüstü bilgisayar fiyatına sabitlemiş.

VAZGEÇİŞLER
Tabii fiyat seviyesini koruyabilmek için MSI, bu cihazın içine birinci sınıf teknolojilerinin hepsini koyamamış. 15,6 inç ekranlı CX61’in ekran çözünürlüğü 1366×768 piksel. Kasa tasarımı ve kullanılan malzemeleriyle de büyük bir fark yaratmıyor. O her zamanki sağlam duruş bu defa varlığını hissettirmedi. Belki buna iyi yönünden bakabilirsiniz: Oyun bilgisayarlarını genelinde hakim olan “görkem” MSI CX61’de yok. Capcanlı kırmızılar, agresif bir dış görünüm ya da aşırı iddialı süsler yerine siyah-gri renkli, alüminyum görünümlü kasa insanı yatıştırıyor. Oyun bilgisayarınıza dış görünümünden dolayı “gurur kaynağı” olarak bakıyorsanız o kaynağı CX61’de bulamayacaksınız. Sönük, sıradan bir dış görünüm sizi bekliyor. Ancak dediğimiz gibi bunu bir avantaj olarak da görebilirsiniz. Sağda sırasıyla optik sürücü, bir USB 2.0, VGA ve Ethernet girişi bulunan bilgisayarın sol tarafında ise yine sırasıyla kulaklık, mikrofon girişleri; iki tane USB 3.0 girişi, HDMI çıkışı, fan ve onun da yanında adaptör girişi yer alıyor. Ön yüzde ve arkada hiç bağlantı noktası yok. Ön tarafta ışıklı göstergeler var. Pil, Bluetooth, uyku, büyük/küçük harf ve numerik tuş takımı kilidi göstergelerine yer verilmiş. Klavyenin üst kısmında kalan alanda, iki kenarda yer alan küçük hoparlörlerin arasında bir sıra kısayol tuşu bulunuyor. Bunlar fiziksel tuşlar. Aralarında ekranı karartmaya; güç seçenekleri penceresini, Windows Mobility Center’ı veya kablosuz bağlantıyı açıp kapamaya yarayan tuşlar var. Klavye tuşları MSI’da görmeye alışık olduğumuz kadar iyi tepki vermiyor. Klavye bugüne kadar inceleme fırsatı bulduğumuz diğer MSI dizüstü bilgisayarlar gibi chiclet tuşlardan oluşuyor ancak bu defa başarılı bir geri bildirim almadık. Touchpad üzerinde hemen sol üst köşede touchpad’i açıp kapayan bir fiziksel tuş bulunuyor.

MSI CX61-ONE-292TR inceleme

OYUNCULAR DİKKAT!
MSI, özellikle oyun bilgisayarı için modifiye edilmiş klavyelerinde bir şeye dikkat ediyor; Windows tuşunu, her zaman görmeye alışkın olduğumuz yere yani sol tarafta değil de sağ tarafa yerleştiriyor. Çünkü oyunlarda ctrl, alt, shift gibi tuşlar için atanan komutlar olabiliyor. Bu tuşlara basayım derken yanlışlıkla masaüstüne dönmek oyunseverler için çok tatsız bir an. Tabii ctrl ve shift tuşlarının normalden büyük boyutlarda olması bu tuşlara basarken hata yapmanızı önlüyor. İşte MSI’ın klavyelerinde düşünülen ince bir detay. Konuyu oyuna getirmişken aynen devam edelim. Acaba MSI CX61’in oyun performansı nasıl? Öncelikle bu cihazın yalnızca bir oyun bilgisayarı olarak konumlandırılmamış olduğunu unutmayın. CX61, Full HD ekranlı bir model değil. Üzerinde 2,40 GHz’lik Intel Core i7 3630 işlemci, 8 GB bellek, Intel’in yeni nesil işlemcilerine entegre Graphics 4000 grafik işlemci bulunuyor. Yeni nesil güçlü oyunların ihtiyaç duyduğu grafikleri gösterebilmek için ise NVIDIA Geforce GT 625M grafik kartına yer verilmiş. Cihaz, bir multimedya bilgisayarı için yeterince donanımlı aslında. Tabii ki bu fiyat seviyesine uygun olarak 1366×768 piksellik ekranı saymazsak… Bu haliyle CX61, en yeni ve iyi oyunların altında ezilmiyor ancak grafik değerlerini en yüksek değerlere ayarlamamanız lazım. Benchmark sonuçları da benzer şeyler söylüyor. Bu bilgisayarı alsanız oyun oynayamaz mısınız? Oynarsınız. Biz oynadık ancak bütün değerler “orta” olarak ayarlanmıştı. Bir de kulağımızda kulaklıkla oynadığımız için bizim dikkatimizi dışarıda olup bitenler hiç çekmedi ancak hatırı sayılır bir fan gürültüsü CX61’de karşınıza çıkabilir.

BAĞLANTIDA KAL
Bağlantı konusunda eksiği yok CX61’in. Eğer WiDi benim bilgisayarımda muhakkak olmalı demiyorsanız, siz de HDMI, Ethernet, VGA, USB 3.0 ve USB 2.0 bağlantıları konusunda şikayetçi olmazsınız. Ekranın parlaklığı ve ürettiği renkler mükemmel değil ama son kullanıcıyı tatmin edecektir. CX61’in dış mekan kullanımı sınırlı çünkü ekran yansıma yapan panele sahip. Direk güneş ışığına maruz kalırsa ekranda olup bitenleri görmek imkansızlaşır. Pil ömrü normal koşullarda 2,5 ya da üç saat kadar gidebiliyor ancak bu günlük kullanımda geçen süre. Oyun oynarken ilk saatin bile sonunu göremezsiniz o yüzden prizden fazla uzakta olmasanız iyi olur. Enerji sarfiyatıyla ilgili Eco Technology adlı bir sistem kullanan MSI CX61’de, fonksiyon tuşları üzerinde bu iş için bir de kısayol ayrılmış. O an ne için kullanıyorsanız bilgisayardan kendinize profil seçiyorsunuz ve bilgisayar da enerji tüketimini ve gücü ona göre optimum seviyede ayarlıyor. Burada yer alan modlar sinema, sunum, oyun ve ofis olarak belirlenmiş. Tabii e-posta kontrol edip, internette gezindiğiniz zamanlarda bilgisayarı en yüksek güç seviyesinde çalışmak üzere programlamasanız daha az enerji tüketir çevreye karşı da sorumluluğunuzu yerine getirmiş olursunuz.

MSI CX61-ONE-292TR inceleme

Ekran
15,6 inç büyüklüğündeki ekranın çözünürlüğü 1366×768 piksel

MSI CX61-ONE-292TR inceleme

Boyutlar
Multimedya bilgisayarı olduğu için taşınabilirliğe önem verilmemesi normal

MSI CX61-ONE-292TR inceleme

Tasarım
Kasada öne çıkan bir detay yok. Sıradan bir dış görünüm

MSI CX61-ONE-292TR inceleme

Bağlantılar
Ethernet, HDMI, üç tane USB girişiyle bağlantılar hiç de fena değil

MSI CX61-ONE-292TR inceleme

Klavye
Windows tuşu solda değil sağda; ctrl ve shift tuşlarının boyutları da büyük

MSI CX61-ONE-292TR inceleme

Ses düzeyi
Hoparlörler en yüksek ayarındayken de iyi ses veriyor, sadece baslar yetersiz

MSI CX61-ONE-292TR inceleme

ARTILAR
Uygun fiyat, Core i7 işlemci

EKSİLER
Fan sürekli çalışıyor ve gürültüsü rahatsız ediyor

TEKNİK ÖZELLİKLER

Ekran
• 15,6 inç
• 1366×768 piksel

İşlemci
• Intel Core i7-3630QM @ 2,40 GHz

Bellek
• 8 GB

Ekran kartı
• Intel HD Graphics 4000
• NVIDIA Geforce GT 635M (2 GB DDR3)

Depolama
• 750 GB 7200 RPM

İşletim sistemi
• Windows 8

Kamera
• HD webcam

Optik sürücü
• DVD

Bağlantılar
Wi-Fi 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0, 2 x USB, 3.0, USB 2.0, HDMI, VGA, Ethernet, kulaklık, mikrofon

Boyutlar / Ağırlık
• 383 x 249,5 x 32,3-37,6 mm / 2,4 kg

Bir cevap yazın