"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ölümsüzlüğe bir adım daha yaklaşıldı!

Ölümsüzlüğe bir adım daha yaklaşıldı!İngiliz bilim insanı Bayley ve ekibi canlı doku işlevi görecek sentetik madde üretti.

İngiliz bilim insanları üç boyutlu yazıcı teknolojisini kullanarak canlı dokulara benzeyen sentetik maddeler üretti.

Oxford Üniversitesi’nden Hagan Bayley ve ekibinin ürettiği bu yeni maddenin, her biri koruyucu yağ filmi kapsülleri içinde, birbirine bağlı binlerce su damlacığından oluştuğu belirtildi.

Söz konusu su damlacıklarının insan hücrelerinin bazı işlevlerini yerine getirebildiği vurgulandı.
Araştırmacılar, maddenin sentetik olması sayesinde diğer yapay doku türlerinde karşılaşılan sorunların önüne geçilebileceğini ifade etti.

Amerikan ”Science” dergisinde yayımlanan araştırmaya imza atanlardan Hagan Bayley, amaçlarının tamamen canlı dokulara benzeyen ancak daha çok bu dokuların işlevlerini yerine getirebilen yapıları üretmek olduğunu belirtti.

Bayley, birbirine protein gözenekleri ya da elektrik sinyallerini iletebilen sinirler gibi küçük deliklerle bağlı onbinlerce damlacık ağının üretilmesinin mümkün olduğunu gösterdiklerine dikkati çekti.

Her bir damlacığın yaklaşık 50 mikron çapında, canlı hücreden yaklaşık 5 kat büyük olduğuna değinen bilim insanları, boyutun daha da küçültülebileceğini vurguladı.

Bir cevap yazın