"Enter"a basıp içeriğe geçin

Saati 10 dolara siber saldırı!

HackerUluslararası güvenlik yazılımları kuruluşu Trend Micro’nun Rusya’da gerçekleştirdiği araştırmaya göre, suçluların dünyasında birçok saldırı ve zararlı yazılımın satın alınıp satıldığı ortaya çıktı.

Saldırganlara bilgi sağlamak gibi çeşitli zararlı hizmetlerin farklı fiyat aralıklarında satışa sunulduğunu gösteren araştırmanın en çarpıcı sonucu ise son dönemde hacker grubu Anonymous ile sık sık gündeme gelen ve web sitelerini veya bilgisayarları çökertmek için yapılan DDoS saldırıların, 1 saati 10 dolara yaptırılabiliyor. Günlüğü 30 ila 70 dolar arasında değişen DDoS saldırıların, haftalığı 150 dolara bir ay süreni ise 1200 dolara Rusya’daki yeraltı ekonomisine sipariş edilebiliyor.

50 DOLARA TRUVA ATI Yer altındaki forumlarda dönen fiyatlandırmalara bakıldığında, Rusya’daki dev kirli para ekonomisinin ne denli büyük olduğunun gösteren rapora göre basit bir şifreleme aracı, çeşitli eklentilerle birlikte yaklaşık 30 ila 80 dolara alıcı buluyor. 50-55 dolara 3 aylığına sanal özel ağ (VPN) hizmeti verilen illegal pazarda, yasal bir bilgisayar programı ya da uygulamasına sızarak kullanıcı verisini çalmaya çalışan Truva atı yazılımı kodu 50 dolara elde edilebiliyor. Sanal dünyanın bu yeraltı ekonomisinde şu hizmetler alınıp, satılıyor: Programlama hizmetleri ve yazılım satışları, hack hizmetleri, özel görevlendirilmiş sunucu satışı ve barındırma, istenmeyen mesaj, arama ve SMS hırsızlığı, indirme satışları, Anonymous ile ünlenen DDoS saldırıları, trafik satışı, dosya şifreleme hizmetleri, Truva atı satışları, açıklardan yararlanan yazılımı üretilmesi ve satışı.

Bir cevap yazın