"Enter"a basıp içeriğe geçin

Siz hala eski define bulma yöntemleriyle mi ilgileniyorsunuz?

Metalurji Mühendisi Can Deniz Uysal,Türkiye’nin ilk çip ve akıllı kart dönüşüm tesisini kuruyor.

Hedefte başta cep telefonlarındaki SIM kartlar olmak üzere neredeyse hayatımızın büyük bölümünde karşımıza çıkan çipli kartların içinde yer alan altın ve gümüşü ekonomiye kazandırmak var. Proje kapsamında SIM kartın yanı sıra kredi kartından, mağaza kartlarına kadar içinde manyetik alan veya çip bulunan ve yılda 30 milyonu çöpe giden kartlar geri dönüşüme alınacak. Ekonomi Bakanlığı’nın da destek olduğu çalışmanın pilot uygulamaları İstanbul’da başladı. Ayrıca proje İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin (İDDMİB), ilk kez düzenlediği ‘Metalik Fikirler 1. Arge Proje Pazarı’nda da ödül kazandı.

 

Komşu ülkelerle işbirliği

Can Deniz Uysal’ın bu alandaki merakı daha önce bir altın firmasında yapmış olduğu stajla başlamış. Aynı zamanda İstanbul Teknik Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü mezunu olan Uysal, burada da konuya ilişkin çalışmalarla bilgi birikimini perçinlemiş. Öte yandan Uysal’ın çipli kartları altına dönüştürme projesi hedefinde sadece Türkiye değil yakın coğrafyadaki ülkeler de var. Fizibilite çalışmalarına göre sistem tam zamanlı çalışırsa ilk etapta yılda 100 kiloya yakın değerli maden ekonomiye kazandırılacak. Projeyle ilgili bilgi veren Uysal, “Bugün herkesin cebinde 10 ayrı akıllı kart var. Ayrıca cep telefonu bilgisayar gibi yine herkesin kullandığı cihazların içindeki kartlar var. Bunlar oldukça değerli madenler içeriyor. İçlerinde altın ve gümüş var. Türkiye’de bu kartların yüzde 95’i çöpe gidiyor. Geliştirdiğimiz makine bu değerli madenleri geri kazanıyor. Yakın coğrafyadan da bu kartları toplamak için çalışıyoruz” dedi.

 

Bakanlık destek verdi

Yakın zamanda bu sistem için pilot uygulamadan reel uygulamaya geçileceğini ifade eden Uysal, “Konuyla Ekonomi Bakanlığı ve bazı özel şirketler de ilgileniyor” dedi.

 

Zorunlu olacak

Türkiye ‘nin çipli kartların dönüşümü konusunda bölgesine önderlik yapması gerektiğini de anlatan Uysal sözlerini şöyle sürdürüyor: “Akıllı kart kullanım rakamları ve artış oranları incelendiğinde ise yakın gelecekte bu yapıları geri kazanın zorunlu olacağı kesin. Bu nedenle bu alanda bu projeyi hayata geçirdik.”

internet ve teknoloji haberleri

Bir cevap yazın