"Enter"a basıp içeriğe geçin

Suçlu: Windows 7 ve Microsoft!

Mozilla, son zamanlarda Firefox’un yaşadığı büyük düşüşün sorumlusunu buldu: Windows 7 ve Micorosoft.

Firefox’un günlük indirilme sayısı son 15 ay içinde yüzde 63’lük bir düşüş yaşadı. Mozilla, bu düşüşün sorumlusu olarak Microsoft’u gösterdi. Tarayıcı devi, Microsoft’un Windows 7 Service Pack 1’e zorunlu tarayıcı seçim ekranını koymadığını belirterek, yazılım devinin söz konusu yasayı çiğnediğini ileri sürdü.

Avrupa Birliği’nin aldığı kararla, Microsoft’un Aralık 2009’dan itibaren Windows kullanıcılarına, aralarından seçim yapacakları bir tarayıcı tercih ekranı sunması gerekiyordu. Ancak yazılım devi bu kuralı 2011 yılında Windows 7 SP1’le bozdu ve ancak Avrupa Komisyonu’na yapılan itiraz sonrası durumu eski haline çevirdi.

Mozilla, bu süreç içinde elde ettikleri rakamları bir blog yazısında paylaştı. Şirket genel danışmanı Harvey Anderson, Microsoft’un bu “ihmalinden” sonra Firefox indirmelerinde 6 ila 9 milyon arası bir düşüş yaşadıklarını belirtti. Hatanın düzeltilmesinden sonra ise yüzde 150’lik bir artışla Firefox günde elli bin indirilme sayısına ulaştı.

Hatanın düzeltilmesi ona yaradı

Microsoft’un tarayıcı seçim ekranını geri getirmesi sadece Mozilla’ya yaramadı. Ekranda pazar payı en yüksek beş tarayıcı sıralanıyor. Buna bir süre öncesine kadar Safari de dahildi. Ancak Apple, Safari’nin Windows sürümünü geri çekince bu sefer ilk sayfaya pek de ünlü olmayan Maxthon fırladı. Maxthon adına konuşan Lewis Fien, yaşanan gelişmeden sonra ciddi anlamda yükseliş yaşadıklarını kaydetti.

Bu sırada Microsoft sorunun teknik bir hatadan kaynaklandığını belirtti. Hatanın kendilerine pahalıya patladığını öne süren Anderson, bu süreçte şirket olarak büyük zarar gördüklerini ve web’deki etkinlerinin de kısmen azaldığını dile getirdi.

internet ve teknoloji haberleri

Bir cevap yazın