"Enter"a basıp içeriğe geçin

2012’de 54 milyon ton olan elektronik atıkların 2017’de 72 milyon tona çıkması bekleniyor

2012'de 54 milyon ton olan elektronik atıkların 2017'de 72 milyon tona çıkması bekleniyorElektronik atıkların 2017’de 72 milyon tona ulaşacak, en çok atığın ise Çin ve ABD’de olduğu bildiriliyor.

“E-Atık Sorununu Çözme İnisiyatifi” (STEP) raporuna göre 2017 yılına gelindiğinde bozuk buzdolabı, televizyon, cep telefonu, bilgisayarlar, ekranlar ve diğer elektronik çöplerin 72 milyon tona ulaşılacağı ve bunun da Mısır’daki Giza Pirami’dinin 11 katı büyüklüğünde bir yığına karşılık geldiği belirtildi.

Rapora göre önümüzdeki beş yıl içerisinde elektronik çöp miktarı üçte bir artmış olacak. Küresel elektronik atık miktarının tam olarak hesaplanamamasının en önemli nedeni olarak her ülkenin ‘e-atık’ kavramını farklı tanımlamaları gösteriliyor. Örneğin ABD sadece televizyon ve bilgisayar gibi elektronikleri e-atık sınıfına dâhil ederken Avrupa ülkeleri ise pili ve güç kablosu olan her elektronik ürünü e-atık olarak kabul ediyor.

Dünyada elektrikli ve elektronik ürünlerin üretiminde 2012 verilerine göre 12.2 milyon ton ile birinci sırada Çin bulunuyor. Onu 11 milyon ton ile ABD takip ediyor. Ancak Çin üretimde birinci sırada yer almasına rağmen üretilen ürünlerin büyük bir kısmının ABD’de tüketilmesinden dolayı 10.4 milyon e-atık ile ABD birinci sırada yer alıyor. Buna karşın en çok üretimi yapan Çin ise 8 milyon atık ile ikinci sırada yer alıyor.

Öte yandan geçtiğimiz yıl tüm dünya çapında 54 milyon ton elektronik atık üretildi. Bu da dünya çapındaki 7 milyar kişi göz önüne alındığında kişi başı 20 kg e-atık anlamına geliyor.

Bülent Gerenler