"Enter"a basıp içeriğe geçin

21 Aralık 2012 Kıyamet Günü mü?

21 Aralık 2012’de kıyamet kopacağını düşünenlere NASA’dan net cevaplar

Şu sıralar milyonlarca kişinin zihnini meşgul eden 21 Aralık 2012 tarihini mutlaka duymuşsunuzdur. Kimileri bu tarihte dünyanın sonunun geleceğini, kimileriyse yepyeni bir dönemin başlayacağını iddia ediyor. Konu hakkında ortaya atılan iddialar arasında birçok korkutucu ihtimal var.

21 Aralık 2012 Kıyamet Günü mü?

Bu korkutucu ihtimallerin ne kadar mümkün olduğunu merak ediyorsanız, NASA’nın konu hakkındaki açıklaması mutlaka ilginizi çekecektir. Bakalım etrafta dolaşan 21 Aralık 2012 kıyamet senaryoları hakkındaki sorulara NASA ne gibi cevaplar vermiş.

Soru: Birçok İnternet sitesi Aralık 2012‘de dünyanın yok olacağını iddia ediyor. 2012 yılı Dünya için tehdit taşıyor mu?
Cevap: 2012 yılında dünya yok olmayacak. Gezegenimiz şu anki haliyle 4 milyar yıl daha sorunsuzca işleyişine devam edebilecek kapasiteye sahip. Dünya çapındaki yetkin bilim adamları 2012 yılında Dünya’nın tehdit altında olduğunu düşünmüyor.

21 Aralık 2012 Kıyamet Günü mü?

Soru: 2012 yılına dair kıyamet iddialarının temeli neye dayanıyor?
Cevap: Bu iddiaların başlangıç noktası, Sümerlerin bulduğu Nibiru adlı gizemli gezegen. Bazı kitleler Nibiru’nun Mayıs 2003’te Dünya ile çarpışacağını düşünüyordu, ancak bu tarihte herhangi bir olay gerçekleşmeyince iddialar Aralık 2012 tarihine taşındı ve Maya Takvimi ile bağlantı kurularak ilgi çekici bir hale getirildi. Maya takvimi 2012 yılının kış gündönümü gününde, yani 21 Aralık 2012’de büyük döngüsünü sonlandırdığı için gözler 21 Aralık 2012’ye dikildi.

Soru: Maya Takvimi Aralık 2012’de bitiyor mu?

Cevap: Mutfağınızdaki takvim de 31 Aralık’ta sona eriyor, ancak yeni bir takvim aldığınızda 1 Ocak’ta yeniden başlıyor. Maya Takvimi’nin sona ermesi de bu şekilde görülebilir. 21 Aralık 2012 tarihi Mayaların uzun bir tarih periyodunun sona ermesini gösteriyor, ancak bu durumu ‘Dünya’nın sonu’ şeklinde nitelendirmemek gerek.

Maya Takvimi Aralık 2012'de bitiyor mu?

Soru: NASA Dünya’da 23 Aralık – 25 Aralık 2012 tarihleri arasında karanlığa gömüleceğimizi öngörüyor mu?
Cevap: Kesinlikle hayır. Ne NASA, ne de diğer bilimsel kuruluşlar böyle bir karanlık dönemi öngörmüyor. Çarpıtılmış raporlar doğrultusunda, ‘Uzay’ın değişen dizilimi’ kaynaklı bir karanlık dönem iddiası mevcut. Ancak aslında böyle bir dizilim sözkonusu bile değil. Bu dedikoduları yayan gruplardan bazıları, NASA yetkilisi Charles Bolden tarafından 2011’de yapılan genel hazırlık çağrısı videosunu konuyla ilişkilendiriyor. (Videoya buradan ulaşabilirsiniz.) Ancak Bolden’ın güvenlik ve hazırlık çağrısı, dönemsel ve düzenli olarak gerçekleştirilen bir önlem çağrısıdır. Bu video, 2012 yılında karanlığa gömüleceğimize dair değil, genel kapsamlı bir önlem programı dahilinde çekilmiştir.

Soru: Gezegenler Dünya’yı yok edecek şekilde dizilebilir mi?

Cevap: Önümüzdeki birkaç onyıl içerisinde Dünya’yı etkileyecek kadar etkili bir sıradışı gezegen dizilimi beklenmiyor. Dikkat çekici gezegen dizilimleri 1962’de, 1982’de ve 2000’de gerçekleşmişti, ancak bu dizilimlerin bizlere etkisi olmamıştı. Her Aralık ayında Dünya ve Güneş Samanyolu Galaksisi’nde aynı hizaya gelir, ancak bu doğal bir süreçtir.

Dünya'yı yok edecek şekilde dizilebilir mi?

Soru: Nibiru, X Gezegen ve Eris adında gezegenler ya da kara delikler gerçekte var mıdır? Bunlar gezegenimizi tehdit edebilirler mi?

Cevap: Nibiru ve benzer hikayeler İnternet aleminde yayılmış asılsız dedikodulardır. Şu an bilim dünyasında bunlara benzer gezegenleri ya da kara delikleri kanıtlayan veriler yoktur. Eğer Nibiru ya da Planet X gibi Dünya’yı 2012 yılında yok etme yörüngesinde ilerleyen gezegenler olsaydı, bilim adamları bu olayı onyıllarca önce tespit ederlerdi. Eris gerçektir, ancak Eris, Pluto’ya eşdeğer boyutta küçük bir cüce gezegendir. Güneş Sistemi’nin dışında yer alan Eris, gezegenimize en fazla 4 milyar mil yaklaşabilecek bir yörüngede hareket etmektedir.

Soru: Kutup kayması teorisi doğru mudur? Dünyanın 180 derece tersine dönmesi mümkün müdür?

Cevap: Dünya’nın dönüşünün tersine dönmesi mümkün değildir. Bölgesel olarak kaymalar yaşanabilir, örneğin Antarktika yüzlerce milyon yıl önce Ekvator’la yan yana durmaktaydı. Ancak kutupların bir anda tersine dönmesi gibi bir iddia mantıksızdır. Bazı İnternet sitelerindeki gerçek dışı iddialar, Dünya’nın dönüşü ile kutup manyetiğini ilişkilendirmektedir. Ancak bu, temelden yanlış bir iddiadır. Bilim adamları önümüzdeki birkaç bin yıl içerisinde manyetik ters dönüş ihtimali olmadığına inanmaktadır.

Kutup kayması teorisi doğru mudur? Dünyanın 180 derece tersine dönmesi mümkün müdür?

Soru: Dünya, 2012 yılında meteor çarpması tehlikesiyle karşı karşıya olabilir mi?

Cevap: Dünya her zaman meteorlar ve asteroidlerin çarpma tehlikesiyle karşı karşıyadır, ancak çok büyük parçaların Dünya’ya çarpması ihtimali her zaman çok düşüktür. Bilinen en büyük meteor çarpması 65 milyon yıl önce, dinozorların Dünya üzerinde olduğu dönemde gerçekleşmiştir. NASA astronotları, Uzay Koruması Araştırması dahilinde yaptıkları çalışmalar doğrultusunda, yakın gelecekte Dünya’yı tehdit edecek boyutta bir meteorun tespit edilmediğini belirtmektedir.

Soru: NASA’da çalışan bilim adamları 2012 yılında Dünya’nın yok olacağına dair kanıtlar hakkında ne düşünüyor?

Cevap: Eğer 2012 yılında dramatik değişimler ve felaketler olacağına dair bilgiler varsa, bilim nerede? Kanıt nerede? Bu konuda kurgu felaketler dışında hiçbir kanıt yok. Kitaplar, filmler ve İnternet belgeselleri dışında hiçbir belge 2012 yılında başımıza felaketler geleceğini iddia etmiyor. Bizce Aralık 2012’de Dünya’nın karanlık çağa gireceğine dair hiçbir mantıklı kanıt bulunmuyor.

NASA'da çalışan bilim adamları 2012 yılında Dünya'nın yok olacağına dair kanıtlar hakkında ne düşünüyor?

Soru: 2012 yılında devasa Güneş fırtınaları olması bekleniyor mu?
Cevap: Güneş fırtınalarının döngüsü bellidir ve yaklaşık 11 yılda bir bu fırtınaların şiddeti tavan yapar. Bu şiddet yükselişiyle uydu iletişimi biraz zarar görebilir, ancak mühendisler artık Güneş fırtınalarından daha az etkilenecek elektronik cihazlar üretmeyi öğrenmiştir. 2012-2014 yılları arasında Güneş fırtınaları eski dönemlerdeki döngüyle paralel olarak zirve yapacaktır, ancak ortada özel bir risk yoktur.

Bülent Gerenler


İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın