"Enter"a basıp içeriğe geçin

50 yıllık sperm ile genetik gelişimleri incelemek mümkün olacak

50 yıllık sperm ile genetik gelişimleri incelek mümkün olacak

1968 yılında araştırmacılar, koç spermlerini sıvı nitrojen içerisinde dondurarak bir laboratuvarda saklamışlardı. Şimdi ise bu spermler çözülerek, Merinos koyunlarını yavru sahibi yapmak için kullanıldılar.

50 yıllık sperm ile genetik gelişimleri incelek mümkün olacak

Sydney Üniversitesi hayvan üreme uzmanı Jessica Rickard’ın söylediğine göre “bu meni, muhtemelen dünyada herhangi bir türe ait en eski kullanılabilir spermdi ve kesinlikle bir yavru ile sonuçlanan en eski spermdi.

Proje, 56 koyunun döllenmesini içeriyordu ve bunlardan 34’ü başarılı bir şekilde hamile kaldı. Doğan kuzular, babalarının döneminde koyunlarda görülen belirgin vücut buruşmasına sahiplerdi. Bu buruşuk vücut durumu, kırpmayı zorlaştırdığı için geçen yıllar içerisinde Merinos koyunlarından seçici çiftleşme ile yok edilmişti.

Araştırmacılar, geçtiğimiz ay koyunların fotoğraflarını bir tweet aracılığı ile yayınlamışlardı ve Simon de Graaf, koyunların modern Merinoslara göre daha açık renkli ve daha buruşuk gözüktüklerini söylerken, önümüzdeki yıl daha da büyümeleri ve ilk kırpma sonuçlarının alınması ile farkların çok daha net bir şekilde gözükeceğini belirtmişti.

Sydney Üniversitesi’nden doçent doktor Simon de Graaf, bu koyunlar sayesinde yün endüstrisinde geçtiğimiz 50 yıl içerisinde yaşanan genetik gelişimleri incelemenin mümkün olacağını söylüyor. Bu koyunlar, temel olarak yaşayan zaman kapsülleri gibi görülebilirler ve araştırmacılara, geçmişe bakmak için eşsiz bir fırsat sunuyorlar…

50 years will be able to examine genetic developments with sperm

In 1968, the laboratories had frozen the ram’s sperm in liquid nitrogen, hiding them in a laboratory. Now these sperm were solved and used to make the Merino sheep the owner.

Ve This semen can belong to a species everywhere, and it was the oldest sperm, and it was definitely the oldest sperm, which resulted in a pup. ’

The project involved the fertilization of 56 sheep, and 34 of them successfully conceived. Born lambs, the period of their fathers had a pronounced body wrinkling in the sheep. This wrinkled body state had been destroyed by mating after Merino sheep in recent years.

Simon De Graaf says that sheep appear more light-colored and more wrinkled than modern Merinos, and this is evident next year, with the result that the result is clearer than the result.

Simon de Graaf, associate professor at the University of Sydney, says he has been discussing genetic development here in 50 years. These sheep can be seen basically as living time capsules and provide researchers with an opportunity to look at the past.

Bülent Gerenler