"Enter"a basıp içeriğe geçin

9 belediye daha PARDUS’a geçiş yapmak için imza attı

9 belediye daha PARDUS'a geçiş yapmak için imza attıYerli işletim sistemi PARDUS’un yaygınlaştırılması adına yürütülen çalışmalar neticesinde Eyüp Belediyesi’nden sonra 9 ilçe belediyesi daha PARDUS’a geçiş yapmak için imza attı.

2017 yılında kamu kuruluşlarında kademeli olarak zorunlu hale getirileceği belirtilen PARDUS’u yaygınlaştırma çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Hem yerli yazılımın önünün açılmasını hem de güvenlik endişelerinin büyük oranda giderilmesini sağlayacak projeye son olarak 9 ilçe belediyesi daha katıldığını duyurdu.

Buna göre Pendik Mehmet Akif Ersoy Sanat Galerisi’nde gerçekleştirilen toplantıda İstanbul Anadolu yakasında bulunan Beykoz, Pendik, Sancaktepe, Çekmeköy, Tuzla, Sultanbeyli, Ümraniye, Şile ve Üsküdar belediyeleri TÜBİTAK ile PARDUS’un kullanımı konusunda protokol imzaladı. İmza törenine ilgili ilçe belediye başkanlarının yanı sıra ULAKBİM Müdürü Mehmet Mirat Satoğlu da katıldı.

Yapılan açıklamalarda milli yazılım sektörünün gelişmesi için kritik bir basamak olduğu ifade edilen PARDUS’un önemli oranda ekonomik tasarruf sağlayacağı ve dışa bağımlılığı azaltacağı belirtiliyor. Hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz yıl eylül ayında gerçekleştirilen anlaşma ile HAVELSAN yerli işletim sisteminin kurumsal dönüşüm ortağı olmuştu.

Bülent Gerenler