"Enter"a basıp içeriğe geçin

Afet durumlarında devreye giren yüksek hızlı internet ağı

Afet durumlarında devreye giren yüksek hızlı internet ağıEskiden acil durumlarda radyo ile iletişim sağlanıyor ve halk uyarılıyordu. Fakat günümüzde birçok ülkede artık FM radyolar kullanılmıyor. Araştırmacıların yeni geliştirdiği internet ağı ise acil durumlarda yüksek hızlı internet aracılığıyla halkın bilgilendirilmesi hedefleniyor. 

Dünyada internet kullanımı oldukça yaygın bir durumda. Fakat herhangi bir afet durumunda internet kesintileri yaşanabiliyor ve dolayısıyla böyle durumlarda hayati önem taşıyan iletişim engellenmiş oluyor. Araştırmacıların bu sistemi geliştirebilmek için yeni bir protokol oluşturduğu belirtiliyor. Node Label Routing isimli protokol, internet bağlantısında bir sorun olduğunda devreye giriyor ve acil iletişim için hızlı internet bağlantısı sunuyor. Amerika’da kullanılan Border Gateway protokolü kesinti olduktan 150 saniye sonrasında ancak devreye girebilirken yeni geliştirilen bu sistem, kesintiden sadece 30 saniye sonrasında aktif hale geliyor. Acil durumlarda saniyelerin bile büyük önemi olduğunu düşündüğümüzde bu gelişmenin çok önemli olduğunu söylemek gerek.

Acil durum anlarında kritik bölgelerin hızlıca tespit edilmesi gerekiyor. İnternetin yüksek hızlı olması sayesinde kurtarma ekipleri birbirleri arasında felaketin durumuna uygun olarak harita, video, ses ve konum paylaşımı yapabiliyor. Şimdilik geliştirilme aşamasında olan teknoloji şimdiden hızını kanıtlamış durumda. Testlerin ne zaman tanıtılacağı ve sistemin ne zaman kullanılabilir hale geleceği henüz bilinmese de gelecekte birçok ülkenin bu tür sistemleri kullanmaya başlayacağı düşünülüyor.

In the past, radio was being contacted in an emergency and the public was warned. But nowadays most countries do not use FM radios. The new internet network developed by researchers aims to inform the public through high-speed internet in emergency situations.

Internet usage in the world is very common. But in the event of a disaster, there may be interruptions in the internet, and in such cases vital communications are blocked. Researchers have established a new protocol to develop this system. The protocol named Node Label Routing is switched on when there is a problem with the internet connection and offers fast internet connection for emergency communication. While the Border Gateway protocol used in America can only be switched on after 150 seconds of interruption, the newly developed system becomes active only after 30 seconds. It is important to say that this development is very important when we think that even in the case of emergency, it is a big prelude.

Critical areas need to be identified quickly in emergency situations. Thanks to the high speed of the Internet, rescue teams can share maps, videos, audio and location to suit each other’s disastrous situation. The technology that is currently in development is already proving its speed. It is not yet known when tests will be introduced and when the system will become available, but many countries are likely to start using such systems in the future.

Bülent Gerenler