"Enter"a basıp içeriğe geçin

Akıncı serinin artık insansı yüzü var!

Teknolojinin gelişmesiyle beraber robot teknolojisi de her geçen gün daha da gelişiyor. Özellikle Boston Dynamics’in harika robotlarını gördükten sonra ülkemizde geliştirilen robotları da yakından takip ediyoruz. Türkiye’nin yerli robotları olarak Akıncı serisine insansı yüz eklendi. Konya’da üretilen bu robotlar elbette şu an için Boston Dynamics’in yakınından dahi bile geçemez. Ama ilk adımı atmak her zaman oldukça önemlidir.

Akıncı serinin artık insansı yüzü var!

Akıncı serinin artık insansı yüzü var!

Akıncı serisine eklenen yüz ile beraber, bünyesinde bulunan yüz motorlarıyla insan mimiklerini yapabilmenin yanında, yürüme, yön değiştirme, basamak çıkma gibi hareketleri başarıyla gerçekleştirdi.

Akıncı4′ adı verilen robot, ‘Mini Ada’ verilen diğer robotla sembolik olarak sohbet edebiliyor. Akınsoft ve Akınrobotics Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Özgür Akın, fabrikada üretilen insansı robotların tamamının yerli imkanlarla üretildiğini belirtti.

Akın, “İnsansı robotlarımız ‘Akıncı-4‘ ile ‘Mini Ada’nın barındırdıkları yapay zeka sayesinde birbirleri ile olan sohbetine tanıklık ediyoruz. ‘Akıncı-4’ sahip olduğu eklem yapısıyla başta yürüme faaliyeti olmak üzere insansı hareketleri çok rahat gerçekleştirebiliyor. Tatma hariç 4 duyuyu kullanabiliyor, interneti kullanabiliyor ve yapay zeka sayesinde de insanları görüp tanıyabiliyor, onlara cevaplar verebiliyor” dedi.

With the development of technology, robot technology is developing day by day. Especially after seeing the wonderful robots of Boston Dynamics, we are closely following the robots developed in our country. Turkey’s Raider series as indigenous humanoid robots faces were added. Of course, these robots produced in Konya cannot even go near Boston Dynamics. But the first step is always very important.

Akıncı series has a human face now!
Akıncı, along with the face added to the series, can perform human mimics with the facial engines within it, as well as walking, changing directions, and stepping out.

The robot called ‘Akinci-4’ can symbolically chat with the other robot given ‘Mini Island’. Akınsoft and Akınrobotics Board Chairman Ozgur Akin, factory-produced humanoid robots produced by all the local facilities, he said.

Akın, “Our humanoid robots ‘Akıncı-4’ and ‘Mini Island’ through the artificial intelligence we are witnessing their conversation with each other. ‘Akıncı-4’ with the joint structure of the walking activities, especially humanoid movements can perform very comfortably. can use the voice, can use the internet and artificial intelligence to see and recognize people can give them answers, “he said.

Bülent Gerenler