"Enter"a basıp içeriğe geçin

Amerika’dan lazer silahlı savaş gemisi [Video]

Amerika’dan lazer silahlı savaş gemisi

Gelecek temalı filmlerde gördüğümüz lazer silahlar, çok yakın bir zaman içinde aktif olarak kullanılmaya başlayacak. Associated Press‘in haberine göre, Amerikan donanması yaz aylarında Basra Körfezi’ndeki USS Ponce savaş gemisine, insansız hava araçlarını ve sürat teknelerini yok etme amacı taşıyan bir lazer yerleştirecek.

Amerika’dan lazer silahlı savaş gemisi

Yeni silah, insan gözü tarafından görülemeyen bir ışın yayıyor ve 30 kilowatt’lık bir enerjiyi doğrudan hedefe yönlendirerek, uçak ve tekneleri yakabiliyor ya da elektronik aksamlarına ciddi zarar vererek çalışamaz hale getiriyor. Lazer, mühimmat harcamalarını da ciddi oranda düşürüyor. Halihazırda savunma amacıyla kullanılan tek bir füzenin maliyeti 1 milyon dolar seviyesindeyken lazer silahın kullanımı yalnızca birkaç dolara mal oluyor. Üstelik lazeri yalnızca tek bir asker kontrol edebiliyor.

Amerika’dan lazer silahlı savaş gemisi

Avantajlarının yanında lazerin çeşitli dezavantajları da bulunuyor. Hava yağmurlu ya da kirli olduğunda etkinliği azalan silahın menzili de bulutlu havalarda düşüyor. Laser Weapons System (LaWS) kapsamında kullanılmaya başlanacak silahın uzun vadede standart hale gelerek Amerikan askeri kuvvetleri içinde yaygınlaşması bekleniyor.

VİDEO

Bülent Gerenler