"Enter"a basıp içeriğe geçin

Android M’de bizi neler bekliyor?

Android M’de bizi neler bekliyor?

Google I/O etkinliğinde bir sonraki Android hakkında bilgi verildi.

Google, akıllı telefonlar için hazırladığı fakat pek çok alanda kullanılan işletim sistemi Android’i geliştirmeye devam ediyor. Her sene olduğu gibi bu sene de Google, I/O etkinliğinde bir sonraki Android sürümü için kilit özellikleri duyurdu. Biz de bu yenilikleri sizlerle paylaşalım istedik.

Uygulama izinleri

Android M’de bizi neler bekliyor?

Bundan böyle Android uygulamaları, Google Play’den indirilirken tüm erişimler için tek seferde izin alamayacak. Uygulamalar, iOS’taki gibi telefonun belli başlı noktalarına ilk defa erişmek istediklerinde kullanıcılara sorulacak. Mesela bir oyun indirdik. Bu oyun bir şekilde mikrofona erişmek istediğinde, ekranda onaylama mesajı gelecek. Böylece basit bir canlı duvar kağıdı uygulaması kameramıza veya kişi listemize erişmek istediğinde haberimiz olacak ve engelleyebileceğiz. Böylece Google Play uygulamaları eskisine göre çok daha güvenli olacak.

Özelleştirilebilir Chrome görünümü

Android M’de bizi neler bekliyor?

Günümüzde pek çok uygulama, çeşitli işlevleri dolayısıyla bizi web tarayıcıya gönderiyor. Bu yüzden çoğu zaman uygulama ile Chrome arasında mekik dokuyoruz. Android M sürümüyle beraber Chrome, uygulamalar tarafından kişiselleştirilebilir olacak. Mesela Facebook uygulaması üzerinden bir linke tıklayınca Chrome arayüzü mavi olacak ve normalde Chrome’da olmayan paylaşma seçenekleri ekranda yerini alacak. Bu sayede Chrome, uygulamaların bir parçası gibi görünecek.

Uygulamalar arası iletişim

Bir uygulama başka bir uygulama ile iletişime geçmek için istek yolladığı zaman (mesela “Twitter’a açıp, X tweet’ini görüntüle”), isteği alan uygulama (Twitter) bir web sunucusuna bağlanıp onay alacak. Bu sayede uygulamalar kafasına göre diğer uygulamalarla iletişime geçemeyecek.

Android Pay

Android M’de bizi neler bekliyor?

Google uzunca bir süredir mobil ödeme sistemi üzerine çalışıyor. Şimdilik ulaştıkları son nokta ise Google Pay. Google Pay, -tahmin edeceğiniz üzere- telefonun NFC’sini kullanarak fiziksel kredi kartlarına olan gerekliliği ortadan kaldırmayı hedefliyor. Google’a göre hiçbir mağaza veya uygulama, kredi kartı bilgilerine ulaşamayacak.

Parmak izi sensörleri

Android M’de bizi neler bekliyor?

Her ne kadar Samsung ve HTC gibi Android telefon üreticileri kendi parmak izi okuyucu sistemlerini geliştirmiş olsalar da Google, bu özelliği Android’in bir parçası haline getirecek. Android M ile beraber, üreticiler tarafından hazırlanmış bir uygulamaya ihtiyaç duymadan parmak izi okuyucularından faydalanabileceğiz.

Doze

Android M’de bizi neler bekliyor?

Akıllı telefonların hala en büyük problemi batarya süresi… Üreticiler tam Android 4.4′te batarya optimizasyonunun dibine vurmuşken ortaya çıkan Android 5.0′la beraber ortalık yeniden karıştı. Yeni nesil amiral gemilerinin çoğunda batarya konusunda negatif değişim gözleniyor. Google, Android M ile beraber farklı bir batarya çözümü getirmeyi hedefliyor: Doze.

Doze modu sayesinde telefon, hareket sensöründen faydalanarak ne zaman senkronizasyonları gerçekleştirmesi gerektiğine ve ne zaman uyku moduna geçmesine gerektiğine karar veriyor. Doze modu süresi arttıkça senkronizasyon seyrekleşiyor. Telefonu elimize alırken sebep olduğumuz hareket ise Doze modundan çıkmasına yetiyor. Nexus 9′da yapılan denemelerle batarya ömrünün 2 kata çıkarıldığı söyleniyor.

USB Type C ile daha hızlı şarj

7

Google, yeni işletim sistemini USB Type C’ye adapte ediyor. USB Type C kullanan akıllı telefonların 3 ila 5 kata kadar daha hızlı şarj olabildiği belirtiliyor. Günümüz akıllı telefonları yaklaşık 1 buçuk saatte tam şarj olabiliyor. Bu süre üzerinden “3 kat daha hızlı şarj” yorumu yapacak olursak, yarım saat gibi kısa sürede şarj olabilen telefonlardan bahsetmemiz gerekiyor. 15 dakikada bizi neredeyse tüm gün idare edecek kadar (%50) doldurabiliyor olmak ciddi anlamda heyecan verici. Grafen bataryalardan önceki en heyecan verici akıllı telefon batarya haberi bu olsa gerek.

Geliştirilmiş Google Now

Google Now, Android M ile daha akıllı bir yardımcı olacak. Düzgün bir dil yerine daha gündelik konuşmaları algılayabilecek. “O kim?” dediğimizde kimden bahsettiğimizi anlayabilecek. Ayrıca Google Now, ekranda olan bitenden haberdar da olacak. Google I/O’da Google Now için yapılan minik demoda, telefonda Skrillex’in bir parçası çalarken “O’nun gerçek adı nedir?” diye sorulduğunda “O” ile “Skrillex” arasındaki bağlantıyı kurup, doğru cevabı verebildi.

Bülent Gerenler