"Enter"a basıp içeriğe geçin

Bakterilerle kaplı bir mantardan temiz enerji üretildi

Bakterilerle kaplı bir mantardan temiz enerji üretildiABD’li araştırmacılar, bakterilerle kaplı bir mantardan elektrik üretme konusunda oldukça zayıf bir fikri başarıyla test ettiler.

Bilim adamları, enerji üreten böcek kümelerini bir tomurcuk mantar kapağına bağlamak için 3D baskı kullandılar.

Mantar, siyanobakterilerin az miktarda güç üretmesini sağlayacak ideal ortamı sağladı.

Yazarlar, fosilsiz “biyonik mantar” ın büyük bir potansiyele sahip olabileceğini söylüyorlar.

dünya alternatif enerji kaynakları arayışındayken, siyanobakterilere karşı ilgi çekici bir artış olmuştur.

Okyanuslarda ve karada yaygın olarak bulunan bu organizmalar, güneş ışığını elektrik akımına çevirme yetenekleri açısından araştırılmaktadır.

Bir büyük sorun, güç potansiyelleri üzerinde sunabilmek için yapay yüzeylerde yeterince uzun süre kalmamalarıdır.

Bakterilerle kaplı bir mantardan temiz enerji üretildi

Bu verimli mantar hali hazırda başka birçok bakteri yaşam formuna ev sahipliği yapar ve bu da çekici bir besin, nem ve sıcaklık dizisi sağlar.

Bu nedenle ABD’deki Stevens Institute of Technology’den bilim adamları, mantarı buhranlı böceklerle evlendirmenin akıllı bir yöntemini geliştirdiler.

Uygun bir şekilde, öğle yemeği yerken fikir geldi!

“Bir gün arkadaşlarım ve ben birlikte öğle yemeğine gittik ve bazı mantarlar sipariş ettik” diyor su doktora sonrası araştırmacı ve araştırmacının yazarı Joshi.

“Onları tartıştığımız gibi, kendilerine ait zengin bir mikrobiyotaya sahip olduklarını anladık, bu yüzden mantarları neden cynaobacteria’ya destek olarak kullanmadıklarını düşündük. Onları birleştirelim ve neler olduğunu görelim.”

Özel bir biyo-mürekkep kullanarak ekip, bakterileri mantarın kapağına spiral bir desenle basmıştır. Daha önce akımı toplamak için, grafen nano-şeritlerini mantarın yüzeyine yerleştirmek için bir elektronik mürekkep kullanmışlardı.

Bu büyülü mantar üzerine bir ışık yaktığında, siyanobakterilerin az miktarda elektrik üretmesine neden oldu.

Tam bir ampul anı değil ama fikrin işe yaradığının kanıtı. Araştırmacılar, birlikte bağlanmış birkaç mantarın küçük bir lamba yakabileceğini söylüyorlar.

Sudeep Joshi, “Dizideki bütün mantarları bir dizide birbirine bağlamayı düşünüyoruz ve birlikte daha fazla bakteri toplamaya çalışıyoruz,” dedi.

“Bunlar, biyo-akımları optimize etmek, daha fazla elektrik üretmek için küçük bir LED’e güç vermek için bir sonraki adımlardır.”

Deney için büyük bir artı, mantar üzerindeki böceklerin diğer yüzeylere yerleştirilen siyanobakterilere kıyasla birkaç gün daha uzun sürmesiydi.

Araştırmacılar fikrin yenilenebilir bir enerji kaynağı olabileceğini düşünüyor.

Sudeep Joshi, “Şu anda göletten siyanobakteriler kullanıyoruz, ama onları genetik olarak mühendisleştirebiliyorsunuz ve moleküllerini fotosentez yoluyla daha yüksek fotoğraf akımları üretmek için değiştirebiliyorsunuz” dedi.

“Bu yeni bir başlangıçtır, biz buna mühendislikle uğraşan simbiyoz deriz. Bu konuda daha fazla araştırma yaparsak, bu alanı bir tür etkili yeşil teknolojiye sahip olmak için ileriye götürebiliriz.”

Fosil yakıttan mantar yakıtına sıçrayan sıçrama o kadar uzak olmayabilir.

.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.

Climate change: Bug covered ‘bionic mushroom’ generates clean energy

US researchers have successfully tested the rather whacky idea of producing electricity from a mushroom covered in bacteria.

The scientists used 3D printing to attach clusters of energy-producing bugs to the cap of a button mushroom.

The fungus provided the ideal environment to allow the cyanobacteria to generate a small amount of power.

The authors say their fossil-free “bionic mushroom” could have great potential.

As researchers the world over search for alternative energy sources, there has been a sharp rise in interest in cyanobacteria.

These organisms, widely found in the oceans and on land, are being investigated for their abilities to turn sunlight into electrical current.

One big problem is that they do not survive long enough on artificial surfaces to be able to deliver on their power potential.

That’s where the humble button mushroom comes in.

This fertile fungus is already home to many other forms of bacterial life, providing an attractive array of nutrients, moisture and temperature.

So the scientists from the Stevens Institute of Technology in the US developed a clever method of marrying the mushroom to the sparky bugs.

Appropriately enough, they came up with the idea while having lunch!

“One day my friends and I went to lunch together and we ordered some mushrooms,” said Sudeep Joshi, a postdoctoral researcher and author of the study.

“As we discussed them we realised they have a rich microbiota of their own, so we thought why not use the mushrooms as a support for the cynaobacteria. We thought let’s merge them and see what happens.”

Using a special bio-ink, the team printed the bacteria on the cap of the mushroom in a spiral pattern. They had previously used an electronic ink to embed graphene nano-ribbons on to the surface of the fungus to collect the current.

When they shone a light on this magical mushroom, it caused the cyanobacteria to generate a small amount of electricity.

Not quite a lightbulb moment but proof that the idea works. The researchers say that several mushrooms wired up together could light a small lamp.

“We are looking to connect all the mushrooms in series, in an array, and we are also looking to pack more bacteria together,” said Sudeep Joshi.

“These are the next steps, to optimise the bio-currents, to generate more electricity, to power a small LED.”

A big plus for the experiment was the fact that the bugs on the fungus lasted several days longer compared with cyanobacteria placed on other surfaces.

The researchers believe that the idea could have potential as a renewable energy source.

“Right now we are using cyanobacteria from the pond, but you can genetically engineer them and you can change their molecules to produce higher photo currents, via photosynthesis,” said Sudeep Joshi.

“It’s a new start; we call it engineered symbiosis. If we do more research in this we can really push this field forward to have some type of effective green technology.”

The leap from fossil fuel to fungus fuel may not be that far away.

Bülent Gerenler