"Enter"a basıp içeriğe geçin

Bilgisayar ve internetin mucitlerinden Robert Taylor hayatını kaybetti

Robert Taylorİnternet, bilgisayar, fare, ethernet ağ teknolojisi gibi teknoloji dünyasında sayısız yeniliğin öncülerinden olan Robert Taylor 85 yaşında hayata veda etti.

Geçtiğimiz yüzyılın insan hayatına kattığı en büyük yeniliklerin başında gelen internet ve bilgisayarın günümüzdeki hale gelmesi için büyük emek harcayan isimlerden olan Robert Taylor 85 yaşında hayatını kaybetti. Tabi yıllar içinde internetin gelişimine pek çok önemli isim katkıda bulunmuş olsa da Taylor’ın bu isimlerden farklı özel bir yere konumlanıyor oluşu bu teknolojinin başlarında ileri attığı farklı fikirleriydi.

1966’da Pentagon’un Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı (Advanced Research Projects Agency) araştırmacısı olarak Taylor, bilgisayar sistemleri aracılığıyla araştırmacılarla iletişime geçilmesi için 3 farklı istasyon kurmak yerine modern internetin de temelini oluşturan birbiri ile bağlantılı olarak tek bir bilgisayar ağı oluşturmayı önerdi. Bu önerisini hayata geçirmek için de dünyanın ilk dağıtım ağı olan ve internetin öncüsü kabul edilen Arpanet’i geliştirdi.

”Yüz yüze Görüşmekten Daha Etkili Bir Makine”

Daha 1968 yılında geliştirmek istediği şeyleri işaret eden Robert Taylor, insanların birkaç yıl içinde yüz yüze görüşmekten daha etkili olan bir makine aracılığıyla iletişim kuracaklarını dile getirdi ve Palo Alto Araştırma Merkezi’nde grafiksel kullanıcı arayüzünün kullanan ilk bilgisayar olan Xerox Alto’yu geliştiren ekipte liderlik görevini üstlendi.

Robert Taylor

Teknoloji dünyasına olan hizmeti internet ve bilgisayarla sınırlı olmayan Taylor, ethernet ağ teknolojisini ve Microsoft Word’ün temelini oluşturan Bravo isimli bir uygulamayı da geliştirdi. Hem Microsoft Windows hem de Macintosh tabanlı bilgisayarlarda fare kullanımının sağlanması için çalışan NASA projesinde de önemli görevler üstlenen Taylor, bu çalışmalar için fon da sağladı.

Henüz 16 yaşında Güney Metodist Üniversitesi’ne girmeye hak kazanan Taylor her ne kadar öğretmenleri tarafından ”ciddi olmayan bir öğrenci” olarak nitelendirilse de “bilgisayar ağları, kişisel bilgisayar ve grafik kullanıcı arayüzü gibi modern bilgi işlem teknolojilerinin geliştirilmesinde” lider rol üstlendiği için Ulusal Teknoloji ve Yenilik Madalyası’yla ödüllendirildi.

Aktif çalışma hayatını 1996 yılında noktalayan Taylor uzun bir süredir parkinson hastalığıyla mücadele ediyordu ancak perşembe günü San Fransisko’daki evinde hastalığa yenik düştü.

Robert Taylor, one of the inventors of computer and internet, lost his life

Robert Taylor

Robert Taylor, a pioneer of innumerable innovations in technology, such as the Internet, computers, mice, ethernet network technology, died at the age of 85.

Robert Taylor, who is one of the biggest innovators of the century that has passed the last years, is one of the biggest names in internet and computer today. Of course, many important names have contributed to the development of the internet over the years, but Taylor’s distinctive position from these names was the different ideas he had put forward at the beginning of this technology.

In 1966, as a researcher at the Pentagon’s Advanced Research Projects Agency, Taylor suggested creating a single interconnected network of computers that would form the basis of the modern Internet instead of establishing three different stations to communicate with researchers via computer systems. To prove this proposal, he developed the Arpanet, the world’s first distribution network and the pioneer of the Internet.

” Face to face more effective machine to negotiate ”

Pointing out what he wanted to develop in 1968, Robert Taylor voiced that people would communicate over a machine more effective than face-to-face communication in a few years and lead the team in developing the Xerox Alto, the first computer to use the graphical user interface at the Palo Alto Research Center .

Robert Taylor

Taylor, whose service to the technology world is not limited to the internet and computers, has also developed a networked technology called Bravo which forms the basis of Microsoft Word and Microsoft Word. Taylor has also provided funding for these efforts, as he has also played a key role in the NASA project to ensure the use of mice on both Microsoft Windows and Macintosh-based computers.

Although Taylor, who is only 16 years old and qualified to enter Southern Methodist University, has been described as a “non-serious student” by his teachers, “Taylor” has a leading role in the development of modern computing technologies such as computer networks, personal computers and graphical user interfaces It was awarded with the National Technology and Innovation Medal.

Taylor, struggling with a long-suffering parkinson disease, ended his active career in 1996, but fell victim to his illness at home in San Francisco on Thursday.

 

Bülent Gerenler