"Enter"a basıp içeriğe geçin

Bilim adamları sonunda ekmeklerin küflenmesini engelleyecek bir yöntem buldular!

Küflenen Ekmeğe Son!Bilim adamları tarafından oluşturulan bu yeni yöntem ile ekmeğin taze kalma süresini arttırıyor. Bundan daha güzel haber ise bu yöntemin kimyasal koruyucular içermemesi ve tamamen bitkisel yolla elde edilmesi.

Brezilyalı bilim adamları tarafından bulunan bu yöntem ekmeğin tadında hiçbir fark yaratmıyor ayrıca insan sağlığına hiçbir zararı yok. Bu yöntemin adı “aktif paketleme”. Bu yöntemi uygulamak için önce doğal mikrop öldürücü etkisi olduğu bilinen kekik ve karanfil bitkilerinden elde edilen yağa metilselüloz ( bu madde de tamamen bitkilerden elde ediliyor) ekleniliyor. Arından elde edilen karışım suyla karıştırılıyor. Ve bir plastik poşetin içine bu karışım sürülüyor. Ardından ekmeğimiz bu poşetin içine koyuluyor. Bu yöntem ile ekmeğiniz oda sıcaklığında 15 gün beklese de tazeliğini koruyor ve asla küflenmiyor.

Bilim adamlarına göre bu yöntem sadece ekmekler de değil, meyve ve sebzelerde, et ürünlerinde de kullanılabilir. Bunu kanıtlamak için ise çalışmalar sürüyor.

Bu habere yorum yazmak için TIKLAYIN

Bülent Gerenler