"Enter"a basıp içeriğe geçin

Bu dev oklar Mars’ın altını üstüne getirecek

Bu dev oklar Mars’ın altını üstüne getirecekYıllardır süren araştırmalara rağmen Mars’ta hayat var mı yok mu hala emin olamadık. Son olarak Curiosity‘nin çabaları da bu konuda yeterli olamadı. Bilim adamları artık “daha derine” inme zamanının geldiği görüşünde.

Birçok NASA çalışanı, Birleşik Devletler’in şimdiye kadar hep yanlış yerleri taradığını düşünüyor. Şu ana dek Kızıl Gezegen’in kuru ve radyasyona maruz kalmış yüzeyini taradıklarını belirten bilim adamları, artık yüzeyin daha derinine inilmesi gerektiğini savunuyor. İşte tam da burada dart oklarına benzer bu dev ok karşımıza çıkıyor.

Aralarında NASA çalışanlarının da bulunduğu ekip, ExoLance ismini verdikleri projeyi yaratmış durumda. Dart okuna benzeyen delici makine, yüzeyin 2 metre aşağısına kadar inebilecek şekilde tasarlanmış. Mars’ın çeşitli noktalarına yerleştirilmesi planlanan oklar, kayda değer bir şey buldukları vakit eş zamanlı olarak Dünya’ya rapor gönderebilecek.

Ancak ilgi çekici tasarıma sahip bu delici oklar henüz test edilmiş değil. Indiegogo’dakaynak bulmaya çalışan projenin hayat bulması için 250 bin dolar toplaması gerekiyor.

Bülent Gerenler