"Enter"a basıp içeriğe geçin

Bulut bilişim nedir?

Bulut bilişim nedir?Bulut bilişim teknolojisi her ne kadar birçok kullanıcı tarafından bilinmese de günlük hayatı kolaylaştırıyor. Ofis yazılımlarından not alma uygulamalarına kadar birçok servis bulut üzerinden hizmet veriyor.

Milyar dolarlık bir sektör haline gelen bulut bilişim, kullanıcıların hayatında vazgeçilmez yeniliklerden biri. Birçok kullanıcı ‘bulut bilişim’in anlamını bilmeden günlük hayatta kullanmaya devam ediyor. Bilgisayar veya akıllı cihazlar üzerinden veri kullanımı internete aktaran bulut destekli servisler, kullanıcıların hayatının birçok alanında boy gösteriyor. Müzikten videoya, ofis programlarından eğlence servislerine kadar günlük hayatta kullanılan bulut bilişim vazgeçilmez yeniliklerin başında geliyor.

USB YERİNE BULUT

Eski bir alışkanlık olan USB bellek taşımak ise bulut servisleriyle demode oluyor. Birçok farklı servis kullanılarak, buluta veri yedeklenebilirken, birkaç tıklamayla arkadaşlarla söz konusu veriler paylaşılabiliyor. Buna ek olarak bilgisayara yüklü olan ofis yazılımları yerine bulut üzerindeki ücretsiz olarak kullanılabilen ve hemen hemen aynı özellikleri sunan bulut servisleri dikkat çekiyor. Mobil cihazlardan bile bağlanılabilinen söz konusu ofis yazılımlarıyla çalışmaya kaldığı yerden devam etmek mümkün. Unutulan birçok veri ise bulut servisleriyle yeniden hatırlanabiliyor. Kullanıcıların günlük hayatını kolaylaştırabilecek bulut servisleri arasında dikkat çekenleri biraraya getirdik.

Bulut bilişim nedir?

Cloud Computing olarak bilinen ‘bulut bilişim’ internete bağlanabilen cihazlar arasında ortak bilgi paylaşımını sağlayan hizmetlere deniyor. Söz konusu servisleri kullanlar, kendi bilgilsayarlarına veya mobil cihazlarına hiçbirşey yüklemeden internet üzerinden verilere erişebiliyor. Erişilen bu veriler üzerinde de değişiklik yapılmasına izin veren bulut bilişim, bireysel kullanıcılar olduğu kadar kurumsal kullanıcıların için de önemli bir hale geldi. Birçok şirket, bulut destekli yazılımlar kullanarak masa başından bağımsız işlerini görebiliyor.

Her yer ofis, her yere ofis

Bulut servisleri arasında en popülerlerin başında Google Drive geliyor. ‘Drive.google.com’ adresiyle ulaşılabilen servis, döküman, sunum, tablo, form ve çizim gibi farklı yazılımları ücretsiz olarak kullanabiliyor. Örneğin bir sunum hazırlamak isteyen bir kulanıcı herhangi bir bilgisayar veya mobil cihaz üzerinden Google hesabına bağlanarak yapmak istediklerini gerçekleştşrebiliyor. Yapılan işlemler Google Drive servisine kaydedilirken, istenilen cihaz ile söz konusu servise bağlanmak mümkün. Dosyalar, hernangi bir biligisayar veya mobil cihaza indirmeden de paylaşılabiliyor. Google Drive’ı bir depolama aracı olarak da kullanma mümkün.

Yandex.Disk

Yandex bilindiği üzere son yıllarda büyük yükseliş gösteren bir Rus yapımı arama motorudur.Yandex gelişmiş teknolojisiyle beraber kullanıcıya sunduğu bir çok avantajlardan biri de Yandex.Disk. Yandex.Disk tanıyacak olursak eğer ismini defalarca duymuş olduğumuz Dropbox’a benzeyen ancak kullanımı ve şekli itibari ile azda olsa farklılıkları olan bir veri saklama deposu.Şöyle açıklayacak olursak eğer;
Yandex üzerinden kendimize yandex mail hesabı alıyoruz aldığımız bu hesapla disk.yandex.com.tr adresine girerek hesabımıza erişim sağlıyoruz.erişim sağladıktan sonra bize ilk adımda 3 GB’lık bir kapasite veriyor.Biz bu kapasiteyi gerekli yönergeler doğrultusunda artırarak daha fazla veri alanına sahip oluyoruz.Bunlar sırası ile;
– Yandex.Disk Local dosya bağlantı programını indirmemiz ve bunu bilgisayarımıza kurmamız isteniz işlemi tamamladıktan sonra bize 3 GB’lik kota daha verecektir.
– Yüklemiş olduğumuz program yardımı ile 6 GB’lık disk alanımıza bir dosya atmamız istenecektir.Bu işlem masaüstünüzden belgeler klasörüne bir dosya atar gibi ve zaman alıcı herhangibir işlem de söz konusu değil.Bu işlemide yaptıktan sonra bize 2 GB’lik kota daha verecek ve toplamda 8 GB’lik kotamız oluşacaktır.
– En son olarak ise daha fazla kullanıcı sayısına ulaşmak için Sosyal ağlarda Yandex.Disk paylaşmamız olacaktır.Bu işlemi de yaptıktan sonra 10 GB’lık bir kapasiteye sahip oluruz.Buda bellek derdi olamadan orta ölçekli dosyalarımızı internet ortamı olan her yerden kolaylıkla erişim olanağı sağlayacaktır.
– Ayrıca her yeni kullanıcıyı bu sistemden haber eder ve onları bu sistemden yararlandırırsanız size ek olarak 0,5 GB’lik kapasite vermektedir.

Yandex.Disk’e arkadaşlarınızı davet edin ve 10 GB ek alana ücretsiz sahip olun
Davet ettiğiniz her arkadaşınız için ek 0,5 GB alana sahip olacaksınız.
Arkadaşınız ise 1 GB*

Notları unutturmuyor

Defter ve ajandaların tarihe karışmaya başladığı bir dönemde dijital not defterleri de buluta servislerinden nasibini alıyor. Son dönemlerin en başarılı servislerinden biri olarak gösterilen Evernote bunlardan birisi. Evernote, gelişmiş bir not alma uygulaması olarak biliniyor. Kullanıcıların aldıkları notlara internete bağlanabilen hemen hemen her cihazdan ulaşılmasını sağlayan servis, not alma işleminden fazlasını sunuyor. Alınan notlara, mürekkep notu seçeneği ekleyen Evernote, el yazısıyla not alınabilmesini veya webcam’den resim çekip resim olarak not eklemesi yapılabilmesini sağlıyor. Evernote, resim olarak eklenen notlardaki resim içi yazıları okuyabiliyor ve resmin içinde geçen herhangi bir kelimeyi arattıldığında notları bulabiliyor. Evernote’un, küçük ve orta işletmeler için özel seçenekleri servisleri de bulunuyor.

En popüleri Dropbox

En çok kullanıcısı bulunan bulut servislerinin başında Dropbox bulunuyor. Kullanıcılara depolama alanı sunan Dropbox, müzik, video, sunum, döküman ve PDF başta olmak üzere birçok farklı verinin depolanmasını sağlıyor. Dropbox’a yüklenen verilere, akıllı telefon, tablet ve bilgisayarlardan ulaşılabiliyor. Kullanıcılar, yüklenen verileri paylaşmak istediğinde ise bir web adresiyle istedikleri yerden arkadaşlarına ulaştırabiliyor. Karşı taraftaki kullanıcı, paylaşılan linkten söz konusu dosyayı akıllı cihazına veya bilgisayarına indirerek kullanabiliyor. Ücretsiz olarak 2 GB’lık kapasite sunan Dropbox, isteyen kullanıcılara ücret karşılığı fazla depolama alanı sunuyor. Dropbox’ın, akıllı cihaz üreten şirketlerle yaptığı anlaşmalardan dolayı mobil uygulamalardan daha fazla depolama alanına ulaşmak mümkün.

Anıları bulutta saklıyor

Bir anı defterine dönüşen sosyal ağda paylaşılanlar bir süre sonra unutulmaya yüz tutuyor. Memoir adındaki servis, anıları bulutta saklayıp hatırlanmasını sağlıyor. Akıllı telefon uygulamasıyla çalışan Memoir, sosyal ağlarda kullanıcıların nerede, ne zaman ve ne paylaştıklarını belirliyor. Kullanıcılar, paylaşımların olduğu yere veya mekana gittiği zaman uygulama akıllı telefonlara bir ileti göndererek çekilen fotoğraf, video ve durum güncellemelerini hatırlatıyor. Böylece kullanıcılar sosyal ağlarda paylaştıklarını unutmuyor. Şirket, içerikleri takvim üzerinden de görüntülenmesini sağlıyor.

Bülent Gerenler