"Enter"a basıp içeriğe geçin

Çinli telefon üreticisi ZTE Axon S, Kameralarını Yana Kayarak Gizleyebilir

Çinli telefon üreticisi ZTE’nin sızan tasarımları, ön kameraları gizlemek konusunda ne kadar ileriye gidilebildiğini gösteriyor!

Cihaz gövdesinin en uç noktalarına kadar uzanarak ön paneli kaplayan ekranlar üretmek, 2019 yılında akıllı telefon üreticilerinin kovaladığı en büyük hedeflerden biri olmaya devam ediyor. Bu uğurda tüm akıllı telefon üreticileri henüz ekranın altına gizleyemedikleri ön kameraları alışılmadık tasarımlarla telefonun ön yüzünde tutmaya çalışıyor.

ZTE Axon S'e ait olduğu öne sürülen tasarım.
ZTE Axon S’e ait olduğu öne sürülen tasarım.

Ancak bu tasarımlardan en ilginç olanı şüphesiz Çinli telefon üreticisi ZTE’nin sunacağı yeni akıllı telefon modellerinde olabilir.

Notebook Italia tarafından ortaya çıkarılan sızıntılarda firmanın tanıtmayı planladığı iki yeni akıllı telefon modeli olan Axon S ve Axon V görülüyor. Axon S (yukarıda) iki ön ve üç arka kamerasının yanı sıra firmanın logosunu da telefon gövdesi boyunca uzanan sürgülü bir sistemin arkasında saklayabilir. Bu durum, telefonun üzerinde siz bir fotoğraf çekene kadar bir ZTE logosunun görünmeyeceği anlamına geliyor. Bu tasarım, arka kameraları ihtiyacınız olmadığında gizlemek adına iyi bir fikir olsa da ön kameraların da telefonun yan tarafında yer alması, özçekimlerin sahip olacağı açı konusunda bazı endişeleri de ortaya çıkarmıyor değil.

Axon S hakkında pek çok bilgi eksik ancak arka kameralar hakkında ortaya çıkan açıklamalara göre ana sensörün 48MP çözünürlüğünde olması ve 19 MP çözünürlüğünde olan kameranın da beş kat optik zum özelliği taşıması bekleniyor. Telefonun ayrıca ekrana gömülü parmak izi okuyucusu taşıyan bir OLED ekrana ve bazı pazarlarda 5G desteğine sahip olması bekleniyor.

ZTE Axon V'ye ait olduğu iddia edilen sızıntı, taşıdığı "dış çentik"li tasarımı ile dikkat çekiyor.
ZTE Axon V’ye ait olduğu iddia edilen sızıntı, taşıdığı “dış çentik”li tasarımı ile dikkat çekiyor.

Ortaya çıkan diğer tasarım ise Axon V’ye ait ve görebildiğimiz kadarıyla cihazın tasarımı Axon S’in tasarımının tam aksi yönünde. Cihazın taşıdğı arka kameralar alışıldık konumlarında bulunuyor ancak cihazın ön kameraları cihazın sağ üst kısmında bulunan kalıcı bir “dış çentik” içerisinde konumlandırılıyor. Bu durumda cihaza sahip olan kullanıcıların cihazın tasarımındaki asimetriyi göz ardı edebilmelerini umuyoruz. Ortaya çıkarılan bilgilere göre cihazın kameralarından boşalan iç hacimde ZTE tarafından daha yüksek kapasiteli bir bataryaya ve 21:9 en-boy oranına sahip 6.8 inç boyutunda dev bir OLED ekrana yer veriliyor. Cihazın Axon S gibi 5G destekli bir versiyonunun bulunacağı da belirtiliyor.

Notebook Italia, Axon S’in çıkış tarihi hakkında bir bilgi vermiyor ancak Axon V’nin 2019 yılı içerisinde satışa sunulmasına kesin gözüyle bakıyor. Her iki durumda da cihazların taşıyacağı fiyat etiketi, cihazların başarısındaki belirleyici faktör olacaktır. Her iki cihazda da maliyeti yükselten detaylara yer verilmiş olsa da ZTE, rakiplerine kıyasla çok daha cazip fiyatlar sunması ile biliniyor. Eğer diğer lüks seçeneklere kıyasla çok daha uygun bir fiyatla sunulursa, Axon serisinin yeni üyelerinin başarılı olması beklenilebilir. chip

Chinese phone manufacturer ZTE Axon s, can hide cameras by sliding sideways

The leaked designs of the Chinese phone manufacturer ZTE show how far you can go to hide the front cameras!

Reaching to the very end of the device body and producing screens that cover the front panel continues to be one of the biggest targets smartphone manufacturers have pursued in 2019. For this reason, all smartphone manufacturers are trying to keep the front cameras on the front of the phone with unusual designs, which they can’t hide at the bottom of the screen.

However, the most interesting of these designs is undoubtedly the new smartphones offered by the Chinese phone manufacturer ZTE.

In the leaks revealed by The Notebook Italia, Axon s and Axon V are two new smartphones that the company plans to introduce. In addition to two front and three rear cameras (above), Axon s can store the company’s logo behind a sliding system that extends throughout the phone body. This means that a ZTE logo will not appear on the phone until you take a picture. Although this design is a good idea to hide the rear cameras when you don’t need them, the fact that the front cameras are located on the side of the phone does not reveal any concerns about the fact that the rear cameras are located on the side of the phone.

A lot of information is missing about the Axon s, but the main sensor is expected to have a 48MP resolution, and the 19MP resolution is expected to have a five-fold optical zoom. The phone is also expected to have an OLED display with an embedded fingerprint reader and 5G support in some markets.

The other design is the Axon V, and as far as we can see, the design is in the opposite direction of the Axon s’s design. The rear cameras carry the camera, but the front cameras are positioned in a permanent “outside notch” on the upper right side of the camera. In this case, we hope that the user can ignore the asymmetry in the design of the camera. According to the information, the internal volume of the camera is empty by ZTE, a battery with a higher capacity of 21:9 aspect ratio and a large 6.8-inch OLED display. There will be a 5G supported version of the camera, such as Axon s.

The Notebook Italia does not provide information about the launch date of Axon s, but Axon V is sure to be available in 2019. In both cases, the price tag to be carried by the devices will be the determining factor in the success of the devices. The ZTE is known to offer a much more attractive price than its competitors. If offered at a much more affordable price than other luxury options, new members of the Axon series can be expected to succeed.

Bülent Gerenler