"Enter"a basıp içeriğe geçin

Cisco Academy’den ücretsiz eğitimler

Cisco Academy'den ücretsiz eğitimlerTürkiye’nin de aralarında bulunduğu 170 ülkede bilişim teknolojileri (ICT) alanında uygulanan Cisco Academy’in ücretsiz olarak sağladığı eğitim programında, bilgisayar ağları konusunda mesleki düzeyde bilgi ve beceriler veren kursların yanı sıra dijital kültürü geniş gruplara tanıtan kurslar da bulunuyor.
Bilgisayar ağlarının tasarım ve yönetiminden siber güvenliğe, bilişimin temellerinden ‘her şeyin interneti’ konularına kadar geniş bir yelpazede sunulan eğitimler, katılımcıları uluslararası sertifikasyonlara da hazırlıyor. 2000 yılından bu yana Türkiye’de üniversiteler, liseler ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte yapılan eğitimlerden 44 binden fazla katılımcı mezun oldu.

Konuyla ilgili konuşan Cisco Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Program Yöneticisi Deniz Sungurlu, Cisco Academy programı sayesinde giderek artan ağ uzmanı talebinin karşılandığına dikkat çekti. Sungurlu; “Türkiye’de Cisco Academy aracılığıyla bugüne kadar 44 binden fazla katılımcının kariyer hedeflerine destek olduk. Ülkemizde ağ uzmanı açığı büyüyor, 2012 yılında 10 bin ağ uzmanı aranırken bugün rakam 37 bine ulaştı. Mesleki kursların katılımcılarına bilgisayar ağlarının tasarlanması ve güvenli bir şekilde yönetilmesi için gereken ve tüm dünyada geçerli olan bilgi ve beceriler öğretiliyor” diye konuştu.

Türkiye’de kadınların katılım oranı yüzde 26
Öte yandan ülkemizde kadınların eğitimlere olan ilgisi de dikkat çekiyor. Eğitimlere kadınların katılım oranı dünyada yüzde 17 iken Türkiye’de ise bu rakam 25 seviyesinde bulunuyor. 170 ülkede bugüne dek 6 milyon kişinin katıldığı Cisco Academy, uluslararası geçerliliği olan mezuniyet belgeleri sunarken bilişim alanındaki sektörel sertifikasyon sınavlarına da hazırlık olanağı sağlıyor. Katılımcılar bir yandan sorun çözme, işbirliği ve eleştirel düşünce gibi 21. yüzyılda çok önemli olan kariyer becerilerini edinirken bir yandan da bilişim ve bilgisayar ağları alanında uzmanlaşıyorlar.

Bülent Gerenler