"Enter"a basıp içeriğe geçin

Çocuklara programlama öğreten robotlar Bo ve Yana [Video]

Çocuklara programlama öğreten robotlar Bo ve Yana [Video]

Play-i firması, Bo ve Yana adlı iki robotu ile beş yaş ve üzerindeki çocuklara programlamayı oyunlar yoluyla öğretmeyi amaçlıyor. Bu iki robot hem ayrı ayrı hem de birlikte kullanılabiliyor ve iPad için geliştirilen uygulama ile çalışıyor. Bluetooh ile kablosuz olarak bağlantı kurularak yönetilen robotları çocuklar uygulama sayesinde farklı görevleri yerine getirebilmeleri için kendileri programlıyor.

Çocuklara programlama öğreten robotlar Bo ve Yana [Video]

HİKAYE, ANİMASYON VE MÜZİK 
Çocuklar, Bo’yu çiçek vermek için programlayabilirken Yana’yı ise sallandığında helikopter sesi çıkarması için programlayabiliyor. Bu ve benzeri birçok görevi yerine getiren robotlar çocukları eğlendirerek programlamayı öğretiyor.

Çocuklara programlama öğreten robotlar Bo ve Yana [Video]

SÜRÜKLE BIRAK MANTIĞI
Programlama aracı olarak MIT ve Google tarafından geliştirilen, sürükle-bırak mantığı ile çalışan Scratch ve Blockly kullanılıyor. Bu sayede herhangi bir uzmanlığa gerek kalmaksızın çocuklar robotlarına istedikleri komutları verebiliyor. Ayrıca sürükle bırak yöntemiyle programlama yapıldıktan sonra çocuklara görsel arayüzün arkasında yatan gerçek kod gösteriliyor. Böylece zamanla çocuklar kodları kendileri yazmayı öğreniyor.

Çocuklara programlama öğreten robotlar Bo ve Yana [Video]

Geliştiriciler için API yayınlayacak olan firma bu sayede robotların daha geniş kullanıma kavuşmasını ve yazılımın geliştirilebilmesini amaçlıyor. Şu an için sadece iOS işletim sisteminde iPad ile çalışan uygulamanın ileride Android cihazlar ile çalışabilmesi için de çalışmalar yapılmaya devam ediyor. Henüz ön sipariş alımı gerçekleştiren firma; Yana için 49 dolar, Bo için ise 149 dolar’lık indirimli ön sipariş fiyatlarını belirlemiş durumda. Robotların teslimi için öngörülen zaman ise 2014 yılı yazı olarak belirtiliyor. İnternet sitesinde okullara ve diğer eğitim kurumlarına Bo ve Yana bağışlamanız için 1 dolardan başlayan bağış yapma seçeneği de sunuluyor.

GİRİŞİMCİ NESİL
Çocukların programlama öğrenmesi sonucu hedeflenen amaç sadece çocukları gelecekte bilgisayar bilimleri konusunda uzman yapmak değil. Çocukların yaratıcılığını ve analitik zekasını geliştirerek geleceğin girişimci, inovatif düşünebilen yetişkinlerini yaratmak amaçlanıyor.

VİDEO

Bülent Gerenler