"Enter"a basıp içeriğe geçin

Dijital dolandırıcılık için kullanılan 5 yöntem

Dijital dolandırıcılıkDaha fazla şirketin dijital alana girmesiyle dijital dolandırıcılık vakalarında artış yaşanıyor. 2016’da, PwC’nin Global Economic Crime anketi her 3 işletmeden 1’inin finansal suçlulardan etkilendiğini ortaya koydu. Farklı yöntemlerle gerçekleştirilen dijital dolandırıcılık, kullanıcı bilgilerini öğrenmeye odaklanıyor. Bu yazımızda en yaygın 5 dijital dolandırcılık türünü inceledik.

1)Kimlik hırsızlığı

Worldpay tarafından yapılan bir çalışmaya göre kimlik hırsızlığı e-ticarette kullanılan en yaygın dijital dolandırıcılık türü. Bu yöntemde, kişi kimlik bilgileri çalınarak işlem yapmak için kullanılıyor. Bu kimlik bilgileri temel olarak e-posta adresi, telefon numarası, IP adresi ve tabii ki kredi kartı ayrıntılarını içeriyor.

2)İbraz dolandırıcılığı

Bu yöntem, siber suçluların bir kredi veya bankamatik kartı kullanarak bir ürün veya hizmet sipariş edildikten sonra anında hesap detaylarını çalmasını kapsamaktadır. Şirket, bu hesap hırsızlığında çok büyük bir oranda mağdur kişiye geri ödeme yapmaktadır.

3)Affiliate dolandırıcılık

Komisyonculuk sistemine dayanan bu dolandırıcılık türünde, işletmelerden ödememeleri gereken komisyon miktarı alınır. Sahte web siteleri ve sahte tıklamalar ile e-ticaret satışınıza destek olduk gerekçesiyle işletmelerden komisyon alınır.

4)Sızıntı kişi

Şirketler ile müşterileri arasındaki iletişim çok önemlidir. Maalesef, bir e-posta konuşması gibi basit bir işlem üçüncü kişilerin hedefi olabiliyor. Bu dolandırıcılık türü, e-postalar ve giriş kimlik bilgileri gibi dijital exchange’leri engelleyerek hassas verilerin elde edilmesini amaçlamaktadır. Bu tür dolandırıcılık kötü amaçlı yazılımlar, dinlemeler, güvenli olmayan kamu ağları veya kötü korunan şirket ağları kullanılarak yapılabilir.

5)Hesap hırsızlığı

Worldpay’ın kurumsal çalışmasında kimlik hırsızlığı yüksek endişe duyulan dolandırıcılık türleri listesinde üst sıralarda bulunuyor. Ankete katılanların yüzde 63’ü hesap hırsızlığından endişe duyduklarını belirtti. Kullanıcıların hesaplarını güvende tutmasının yanı sıra şirketlerin de müşterilerinin hesabını güvence altında tutması gerekiyor.

-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-__-_-_-_-_-

As more companies enter the digital domain, there is an increase in digital fraud cases. In 2016, PwC’s Global Economic Crime survey found that 1 out of every 3 enterprises was affected by financial crime. Digital fraud, conducted in different ways, focuses on learning user information. In this article, we reviewed the most common 5 types of digital fraud.

1) Identity theft

According to a study by Worldpay, identity theft is the most common type of digital fraud used in e-commerce. In this method, person identity information is used to steal and play. This identity information basically includes e-mail address, phone number, IP address and, of course, credit card details.

2) Report fraud

This includes cybercriminals stealing account details instantly after a product or service is ordered using a credit or debit card. The company is reimbursing a very large number of the victims of this account malfeasance.

3) Affiliate fraud

In this type of fraud, which is based on the brokerage system, the commission required for payments from businesses is taken. Fraudulent websites and fraudulent clicks are commissioned by businesses on the grounds that they support your e-commerce sales.

4) Leak person

Communication between companies and customers is very important. Unfortunately, a simple process like an email conversation can be the target of third parties. This type of fraud aims to capture sensitive data by blocking digital exchanges such as e-mail and login credentials. Such fraud can be made using malware, audiences, unsecured public networks or poorly protected corporate networks.

5) Account theft

In Worldpay’s enterprise study, identity theft is on the top of a list of highly rated fraud types. Sixty-three percent of respondents said they were worried about accountability. In addition to keeping their accounts safe, companies need to keep their accounts secure.

Bülent Gerenler