"Enter"a basıp içeriğe geçin

Bu işin şakası yok! Drone yolcu uçağına çarptı

Drone 8 yolcu taşıyan uçağa çarptıSon dönemin en popüler teknolojik oyuncakları kuşkusuz drone modelleri. DJI firmasının başarılı modelleriye herkesin satın almak istediği bu ürün, kendini bilmez kişilerin elinde ise çok büyük riskler oluşturmaya devam ediyor. Bu noktada gerçekleşen son olayın haberi ise Kanada‘dan geliyor

Kanada’da yer alan Quebec City Jean LesageUluslararası Havalimanı’nda meydana gelen yeni olay, hava sahasına izinsiz giren bir drone ile yolcu uçağının çarpışmasıyla sonuçlanmış. Kanada Ulaştırma Bakanı yaptığı açıklama ile ülke sınırları içerisinde ilk kez böyle bir kazanın medyana geldiği belirtirken, kazanın bir drone kullanıcısının sivil uçuşa kapalı alana girmesi nedeniyle oluştuğu söyleniyor. Yerden sadece 450 metre yukarıda yer alan ve 8 yolcu taşıyan uçağa çarpan drone, neyse ki çok büyük bir hasara yol açmamış ve Skyjet firmasına ait uçak sorunsuz şekilde iniş yapmayı başarmış.

Drone 8 yolcu taşıyan uçağa çarptı

Sonucu çok daha kötü olabilecek bu olaya karşı hızlı bir çalışma içerisine giren yetkililer, yasaklı hava sahasına giren drone modellerini tespit edebilecek teknolojiler ile güvenliklerini arttırmak istiyor. Bu tarz kendini bilmez insanları da uyaran Ulaştırma Bakanı, drone sahiplerini uyararak benzer durumlarda 25 bin dolar para ya da hapis cezası uygulanabileceğini belirtiyor. Kanada’da yer alan tüm havalimanları drone uçuşuna kapalı konumda bulunuyor ve DJI’ın firmasının modelleri bu yasakları otomatik olarak uygulayabiliyor. Kazada hangi drone’un kullanıldığı ise açıklanmıyor.

-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-

The most popular technological toys of recent times are undoubtedly drone models. DJI company’s successful models everybody wants to buy this product, if you are in the hands of people who do not know the very big risks continues to create. The Canadian press is coming to notice the boy

The incident at the Jean Lesage International Airport in Quebec City, Canada, resulted in the collision of the passenger plane with a drone entering the airspace without permission. The Canadian Transport Minister said it was the first time a drone user entered the civilian space in a closed area, indicating that such a win was mediabar for the first time inside the country’s borders. The crash drone on the plane, which only carried 450 passengers and 8 passengers from the ground, did not lead to a huge collision, and the Skyjet firm’s plane landed smoothly.

The end result is a much quicker study of this situation, which may be much worse. The authorities want to increase their security with technologies that can detect drone models entering the prohibited airspace. A $ 25 fine or imprisonment for such subsidies could apply. All airports in Canada are in a closed position for the drone flight and the DJI’s model can automatically apply these bans. It is not explained which drone is used in the accident.

Bülent Gerenler

Bilişim ve Teknoloji Haberleri