"Enter"a basıp içeriğe geçin

Dünyanın ilk elektronik omurga implantı bir insan üzerinde deneniyor

Dünyanın ilk elektronik omurga implantı bir insan üzerinde deneniyorBu hafta Washington Post gazetesinde yer alan bir habere göre Ohiolu bir ekip, göğsünden aşağısı felçli olan bir hastaya dünyanın ilk elektronik omurga implantını nakletmek için çalışıyor. 10 yılı aşkın çalışmanın ürünü olan Neurobridge adlı elektronik omurganın işe yarayıp yaramayacağı ise henüz belli değil.

Neurobridge hastanın vücuduna aşamalar halinde yerleştirilmeye başlanmış, şimdilik sadece hastanın beynine yerleştirilmiş bir çip var. Tüm aşamalar tamamlandığında hastanın beynindeki çipin, uzuvlardan gelen motor sinyalleri toplayarak bir bilgisayara iletilmesi, ardından bilgisayarın sinyalleri çözümleyerek hareket talimatlarını hastanın kollarında bulunan elektrotlara iletmesi gerekiyor.

Bir insan üzerinde ilk defa denenen elektronik omurgadan herhangi bir sonuç elde edilip edilmeyeceğini görmek için daha haftalarca bekleyeceğiz. Ancak önümüzdeki haftalarda ekibin paylaştığı bilgileri takip ederek biz de sizinle paylaşacağız.

Bülent Gerenler