"Enter"a basıp içeriğe geçin

Dünyanın ilk tekerlek göbeksiz akıllı bisikleti Cyclotron

CyclotronDünyanın ilk tekerlek göbeksiz akıllı bisikleti Cyclotron tam bir patent zengini. Geleceğin bisikletçilik deneyimini sunan bu harika bisiklet neler mi sunuyor?

Dünyanın ilk tekerlek göbeksiz akıllı bisikleti Cyclotron, adeta bilim-kurgu efsanesi Tron’daki Işık Motorları’nı günümüze taşımasıyla kendisine hayran bırakıyor. İşte, Kickstarter üzerinden topladığı kitlesel fonlama desteğiyle gerçeğe dönüşen Cyclotron bisikletin detayları.

Geleceğin bisikleti Cyclotron
Göz alıcı aydınlatmaya sahip ve göbeksiz tekerlekleriyle görsel bir şölen sunan Cyclotron bisikletler, düşük ışık koşullarında güvenlik sağlarken akıllı özellikleriyle de bisiklet meraklıları için tam bir arzu nesnesi.

Bataryası sayesinde 8 saat boyunca aydınlatmaları aktif kalan bisiklet, elektronik e-vites kutusu, geliştirilmiş tasarımı, uzay sınıfı karbon fiber gövdesi ve iPhone ile Android uygulamasıyla geleceğin bisikletçilik deneyimini sunuyor.

Cyclotron akıllı bisiklet, çok yönlü ve teknik olarak gelişmiş özellikleriyle günümüzün en gelişmiş bisikleti olarak nitelendiriliyor. 15’ten fazla patent alınan bisiklet; kendi şarj olan lityum iyon batarya, ayarlanabilir geometri, aktif LED arka ışık, RGB LED jant aydınlatması, aerodinamik çerçeve tasarımı, zincirsiz güç aktarımı, 18 hızlı e-vites kutusu, akıllı telefon koyma bölümü, tam entegre kablo yönlendirme, e-vites ayarı, yüksek güçte ön LED ışığı, araç gereç için boşluk modülü, göbeksiz tekerlekler ve havasız lastikler gibi birçok niteliğe sahip.

Cyclotron’un temel modeli 12 hıza sahipken üst seviye modelse durma halindeyken bile saniyenin beşte birinde değişebilen bir elektronik dişli kutusu ile çok daha güçlü. Sadece sürmek ve başka bir şey düşünmek istemeyenlerse, otomatik mod ile vitesin kendisinin değişmesini sağlayabilecekler. Katı polimer tekerleklerse hava gerektirmiyor ve yaklaşık 10 kilometre yol yapmanıza olanak sağlıyor. Bisikletin ağırlığıysa 11 kilogram.

Cyclotron

Akıllı bisikletteki Bluetooth LE sensörler ve akıllı telefon uygulaması entegrasyonu sayesinde, bisiklet sürme verileri gerçek zamanlı olarak uygulamaya gönderiliyor ve böylece antrenörlük programları ve navigasyon için de fayda sağlanıyor. Ek olarak, GPS özelliği de hem hırsızlıklar hem de otonom kaza raporları için oldukça faydalı. Öte yandan bu iki özellik maalesef abonelik gerektiriyor.

Şirket, 12 hızlı Cyclotron için 999 dolar ve 18 hızlı Cyclotron için 1299 dolarlık fiyat biçmişti ve tüm ürünlerin hızla satıldı. Teslimatları Haziran ayında gerçekleştirilecek olan Cyclotron bisikletlerin Kickstarter sayfasına bu adresten erişebilirsiniz.

Video

Bülent Gerenler