"Enter"a basıp içeriğe geçin

Düsseldorf Havalimanı’nda otomobilleri robotlar park ediyor [Video]

Düsseldorf Havalimanı’nda otomobilleri robotlar park ediyor

Bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz, tamamen robotların kontrolündeki dünyaya henüz oldukça uzağız. Ancak robotlar günlük yaşantımızın hemen hemen her alanında kolaylık sağlamaya devam ediyor. Bunun son örneği Düsseldorf Havalimanı‘nında uygulamaya geçen otomatik otomobil park sistemi.

Düsseldorf Havalimanı’nda otomobilleri robotlar park ediyor

Ray adını taşıyan sistemde aracınızı özel olarak tasarlanan bir noktaya bırakıyorsunuz. Buradaki sistem aracınızı üç boyutlu olarak tarıyor ve en uygun park yerini belirliyor. Sonrasında forkliftlere sahip bir robot hassas ölçümler yaparak otomobilinizin yanına geliyor, onu bulunduğu yerden alıyor ve en uygun park yerine götürüp bırakıyor. Park için lazer sistemler kullanan Ray, boş kaldığı zamanda, otomobil sahiplerinin geri döneceklerini belirttiği zamana göre park yerindeki araçların sırasını değiştiriyor ve çıkışları hızlandırıyor.

Düsseldorf Havalimanı’nda otomobilleri robotlar park ediyor

Ray, havalimanının uçuş sistemiyle de entegre olarak çalışıyor ve uçağınızın iniş saatine göre otomobilinizi çıkışa yakın bir noktaya getiriyor. Mobil uygulaması sayesinde bagaj bekleme, alışveriş ya da yemek için havalimanında geçireceğiniz zamanı belirtip otomobilinizin istediğiniz zaman çıkışa hazır olmasını sağlayabiliyorsunuz.

Düsseldorf Havalimanı’nda otomobilleri robotlar park ediyor

Ray, havalimanları haricinde tren garı, liman, alışveriş merkezi gibi yapıların otoparklarına da uygulanabiliyor. Sistem otoparkın yapısına ve tasarımına göre modifiye edilebiliyor. Sistemin geliştiricisi Serva’ya göre Ray, aynı alana yüzde 60 daha fazla araç sığdırabiliyor. Bu da zamanın yanı sıra alan tasarrufu sağlıyor.

Düsseldorf Havalimanı’nda otomobilleri robotlar park ediyor Düsseldorf Havalimanı’nda otomobilleri robotlar park ediyor Düsseldorf Havalimanı’nda otomobilleri robotlar park ediyor Düsseldorf Havalimanı’nda otomobilleri robotlar park ediyor

VİDEO

 

Bülent Gerenler