"Enter"a basıp içeriğe geçin

Fiber optik kablolar depremleri tespit edebilecek

Fiber optik kablolar depremleri tespit edebilecekBilim adamları depremleri tespit edebilmek adına yeni bir teknoloji geliştirdi. İnternet erişimini sağlamak için kullanılan fiber optik kablolar artık depremleri tespit edebilecek.

Gelecekte depremleri tespit etmek için kapsamlı ağlara veya karmaşık teknik ekipmanlara gerek duyulmayacak. İnternet erişimini sağlayan hatlar, depremleri tahmin edebilecek. Araştırmacılar fiber optik kablolardaki sarsıntıdan sismik hareketleri ölçebilen bir teknoloji geliştirmeyi başardı. Fiber kablolar üzerine yerleştirilen lazer tetikçiler, fiber hatlardaki titreşimi izleyerek depremin büyüklüğü hakkında gerekli birimlere bilgi sağlıyor. Sistem yalnızca farklı sismik dalgaları saptamakla kalmayıp küçük ölçekli ve yerel depremleri de tespit edebiliyor.

Dağıtılmış akustik algılama (DAS) olarak bilinen bu teknoloji aslında yeni değil, petrol ve gaz endüstrisinde boru hatlarının ve kuyuların durumunu takip etmek için de kullanılıyor. Bu tür akustik algılamanın daha önce uygulanması, optik fiberlerin zemine temas etmesini en üst düzeye çıkarmak ve en yüksek veri kalitesini garantilemek için optik elyafların bir yüzeye yapıştırılmasını veya çimentoya sarılmasını gerektiriyordu. Bu da oldukça maaliyetli bir işlem. Geliştirilen yeni yöntem ile beraber plastik borularda bulunan mevcut fiber hatları kullanılabiliyor. Yeni yöntem daha ucuz ve kolay bir şekilde uygulanabiliyor.

Ancak bu sistemin de birtakım zorlukları bulunuyor. Fiber ağı, boyutuna göre sınırlı kalıyor. Stanford Üniversitesi tarafından geliştirilen teknoloji şimdilik Stanford Üniversitesi çevresinde 4.8 km’lik bir alanda test edildi. Şimdilik bunlar bir sismik ağın geliştirilmesi yönündeki ilk adımlar olarak göze çarpıyor. Çalışmalar bu teknolojinin tüm şehir ve hatta ülke boyunca yaygınlaşabilmesi adına sürdürülüyor.

-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-

Scientists have developed a new technology to detect earthquakes. Fiber optic cables used to provide Internet access will now be able to detect earthquakes.

In the future, comprehensive networks or complex technical equipment will not be required to detect earthquakes. Lines providing internet access will be able to predict earthquakes. Researchers have been able to develop a technology that can measure seismic movements in the optical fiber cabling. Laser triggerers placed on fiber cables monitor the vibrations in the fiber lines and provide information on the necessary units for the size of the storm. The system can detect not only different seismic waves, but also small scale and local earthquakes.

This technology, known as distributed acoustic detection (DAS), is not new, but is used to track the state of pipelines and wells in the oil and gas industry. Previous application of such acoustic perception required optical fibers to be adhered to a surface or wrapped in a cement to maximize the contact of optical fibers to the ground and to guarantee the highest data quality. This is a very expensive process. With the new method developed, existing fiber lines in plastic pipes can be used. The new method is cheaper and easier to implement.

However, this system also has some difficulties. The fiber network is limited by its size. The technology developed by Stanford University has now been tested on a 4.8 km area around Stanford University. For now, these are the first steps towards the development of a seismic network. The work is carried out in order to spread this technology throughout the city and even throughout the country.

Bülent Gerenler

Bilişim ve Teknoloji Haberleri