"Enter"a basıp içeriğe geçin

Filmler gerçek mi oluyor!

Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’de fabrikalarda kullanılan mekanize robot sayısı büyük bir hızla artıyor. Son verilere göre fabrikalarda kullanılan mekanize robot sayısı 2011′ göre yüzde 51 yükselerek 22 bin 577 adede ulaştı.

Filmler gerçek mi oluyor!

Öte yandan fabrikalarda kullanılan robotların yaygınlaşması istihdam edilen insan sayısını azaltıyor. Fabrikaya 161 milyon dolarlık yatırım yaparak 1200 adet mekanize robot yerleştiren kamyon üreticisi Great Wall Motors’da çalışan kaynakçı sayısı ise 1300’den 400’e düştü. Şirketin Genel Müdürü Hao Jianjun, her bir robotun kurulumdan önce ortalama fiyatının yaklaşık 50 bin dolar olduğunu ancak işçilere ödenen maaş miktarı azaldığı için bu maliyetin üç sene içinde çıkarabileceklerini belirtti.

140 kişiden 6 kişiye düştüler
Bir tekstil şirketi ise fabrikasına yaklaşık 2 milyon dolarlık yatırım yapıp 29 dikiş makinesi kurduktan sonra 140 olan işçi sayısını 6’ya düşürdü. Şirketten yapılan açıklamada aylık 450 dolar olan maaşların ise her yıl yüzde 20 artacağı belirtildi.

Bununla birlikte iPad ile iPhone’ların üretildiği ve bünyesinde yaklaşık 1.4 milyon Çinlinin çalıştığı Foxconn da fabrikalarına yaklaşık 1 milyon robot almayı planladığını açıkladı. Geçtiğimiz aylarda çalışma koşullarının zorluğu nedeniyle işçiler isyan çıkarmış ve üretim bir süre durdurulmak zorunda kalınmıştı.

2014’de 1 numara olacak
Günümüzde kullanılan robot sayısı bakımından Güney Kore ve Japonya’nın gerisinde ABD ve Almanya’nın ilerisinde bulunan Çin’in 2014’de robot piyasasının en gelişmiş ülke olması bekleniyor. Bununla birlikte Çin işgücünün 1 gelecek sene 1 milyara ulaşması ve sonraki yıllarda düşmeye başlayacağı tahmin ediliyor. Bunda ülkede zorunlu hale getirilen tek çocuk politikası da etkili olacak.

Bülent Gerenler


İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın