"Enter"a basıp içeriğe geçin

Huawei P10 kamera performansı konusunda iPhone 7’yi geride bıraktı

Huawei P10 kamera performansı konusunda iPhone 7’yi geride bıraktıAkıllı telefonlar arasındaki kamera rekabeti gittikçe büyüyor. Her akıllı telefon üreticisi en iyi kamerayı geliştirebilmek için birbiriyle yarışıyor. Leica imzalı kamerasıyla son yıllarda iddiasını artıran Huawei, Huawei P10 ile birlikte çıtayı biraz daha yukarıya taşıyor. Kamera ve lenslerle ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan bağımsız site Dxomark, Huawei P10’un kamera notunu verdi.

DxOMark‘a göre Huawei P10, Leica imzalı 20 + 12 megapikselli çift kamerasıyla en iyiler arasına girmeyi başardı. Cihaz iPhone 7’yi sollarken 1 numaralı Google Pixel’in sadece 2 puan gerisine yerleşti.

Çift kameralı olan Huawei P10’da 20 megapiksel çözünürlüğünde monochrome sensör ve 2.2 diyafram aralığına sahip 12 megapiksel çözünürlüğünde RGB sensör bulunuyor. Yapılan testlerde çok düşük ışık koşullarında bile cihazın iyi şekilde pozlama yapabildiği belirtiliyor. Her koşulda iyi beyaz dengesi sunduğu belirtilen cihazın flaşla yapılan çekimlerde de iyi bir iş çıkardığı belirtiliyor. Aynı şekilde video kalitesinden de övgüyle söz edilen cihazın hızlı otofokus yapabildiği, detayların çok fazla kaybolmadığı, pozlama ve dinamik aralığının iyi olduğu dile getiriliyor.

Kameranın eksileri arasında gökyüzü çekimlerinde bozulma yaşanabilmesi, karanlık noktalarda kalite kaybı olması ve video çekerken bazı küçük görüntü bozulmaları olması gösteriliyor. Tüm bu artı ve eksilerin sonucunda Huawei P10, 87 puana layık görülmüş durumda. 89 puanlı Google Pixel ve 88 puanlı Galaxy S7 gibi telefonların gerisinde kalan cihaz, 86 puanlı iPhone 7’yi ise geride bırakıyor. Dxomark sözünü verdiği iPhone 7 Plus incelemesini halen yapmadığı için bu modelle karşılaştırmak mümkün değil.

Huawei P10 kamera performansı konusunda iPhone 7’yi geride bıraktı

Test sonuçları cihazın iyi aydınlatma koşullarında görüntü yakalarken ayrıntılı ve renk seviyesi bakımından olağanüstü sonuçlar verdiğini ve çok hassas bir beyaz dengesi sunduğunu belirtiyor. Öte yandan dikkat çekici tek sorun, düşük pozlamada sensörün sahnelerin karanlık alanlarında çok parlak performans göstermesi.

Gece fotoğrafçılığı ve düşük ışık derecesine gelecek olursak. Huawei P10, doğru ve iyi bir beyaz dengesine sahip olmanın ötesinde fotoğrafları detaylarla besleme kapasitesine sahip. Video kaydı kesinlikle güçlü yönlerinden biri değilken, beklentileri karşılayan sonuçlar verdiğini söyleyebiliriz. Ancak herhangi bir açından öne çıkmıyor.

Hiç şüphe yok ki Huawei, fotoğrafçılık konusunda neyi nasıl yapacağını çok iyi biliyor. Şirket geçtiğimiz yıl, 2016’nın en iyi kamera yeteneklerine sahip cihazlarından biri olan Huawei P9’la zaten bunu ispat etmişti. Simdi ise yeni P10’la bu mirası devam ettirmeyi başarmış durumda.

Huawei P10 kamera performansı konusunda iPhone 7’yi geride bıraktı

Bülent Gerenler