"Enter"a basıp içeriğe geçin

Hukuk öğrencisi herkesin Facebook’a dava açmasını istiyor

Hukuk öğrencisi herkesin Facebook’a dava açmasını istiyor1,3 milyar kullanıcısıyla dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook, Avusturyalı bir hukuk öğrencisi tarafından kullanıcı mahremiyetini ihlal ettiği gerekçesiyle dava edildi.

Facebook’un başı her zamanki gibi kullanıcı mahremiyetini ihlal ettiği iddialarıyla dertte.

Avusturya’da hukuk okuyan 26 yaşındaki Max Schrems’e göre, Facebook kullanıcılarının kişisel gizliliğine saygı göstermiyor ve bu nedenle cezalandırılması gerekiyor.

Schrems açtığı davada, Facebook’tan 500 Euro (1500 TL) tazminat istiyor ve diğer kullanıcıların da kendilerine destek olup, dava açmalarını ve Facebook’tan 500 Euro tazminat talep etmeleri gerektiğini düşünüyor.

Facebook, ABD ve Kanada dışındaki kullanıcılarına İrlanda üzerinden hizmet veriyor ve bu nedenle Avrupa Birliği’nin Avrupa Komisyonu tarafından belirlenen yasalarına uymak durumunda.

Avrupa Komisyonu, ABD merkezli teknoloji firmalarına karşı sert bir tutum sergiliyor ve kullanıcı haklarını korumaya odaklanıyor. Schrems’in davayı açtığı Avusturya da Avrupa Birliği ülkelerinden.

Tazminat davası hukuk öğrencisi Schrems lehine sonuçlanırsa, örnek dava olabilir ve Facebook’un daha birçok kullanıcısına tazminat ödemesi gerekebilir.

Facebook’un kullanım şartları bir hayli açık ve her kullanıcı sosyal ağa üye olurken bu şartları kabul ediyor. Firma daha önce, kullanıcılar tarafından kabul edilen bu şartları hiçbir şekilde ihlal etmediğini defalarca belirtmişti.

Sosyal ağ, kullanıcıların gizlilik ayarlarına daha fazla hakim olmaları adına birçok girişim gerçekleştiriyor.

Bu habere yorum yazmak için TIKLAYIN

Bülent Gerenler