"Enter"a basıp içeriğe geçin

IBM SmartCamp Bölgesel Finali Teknolojilere aç olan sektörlerinde yeni iş fırsatları yakalanmasına yardımcı olmayı hedefliyor

Teknolojilere aç olan sektörlerinde yeni iş fırsatları yakalanmasına yardımcı olmayı hedefliyorİstanbul’da gerçekleştirilecek IBM SmartCamp Bölge Finali’nde akıllı şebekeler çözümüyle Türk REENGEN şirketi yarışacak

Dünyadan girişimcileri, yatırımcıları ve danışmanları bir araya getiren, IBM SmartCamp Bölgesel Finali’ne bu yıl Türkiye ev sahipliği yapıyor. Akıllı Dünya’ya yönelik etkili çözümler sunan, inovatif, yeni nesil şirketlerin seçildiği ve Avrupa, Afrika, Asya ve Avustralya’dan seçilmiş girişimci şirketlerin katılacağı IBM SmartCamp, 31 Ekim’de İstanbul’da düzenleniyor. Çeşitli ülkelerden girişimci şirketlerin yer alacağı yarışmaya Türkiye birincisi REENGEN, “Akıllı Şebeke Yazılımı” ve “Hizmet Olarak Enerji Verimliliği İş Modeli” ile katılıyor.

IBM Türk Yazılımevi İlişkileri Grubu ve İnovasyon Merkezi, girişimcileri dünya yatırımcılarıyla buluşturan, ünlü konuşmacıların katılacağı bir etkinliğe imza atıyor. Son beş yıl içinde kurulmuş olan ve dünyanın enerji, sağlık, ulaşım, e-devlet hizmetleri gibi temel alanlarda karşı karşıya olduğu sorunlara çözümler sunan yeni nesil yenilikçi şirketlerin yarıştığı IBM SmartCamp etkinliğinin bölgesel finaline bu kez İstanbul ev sahipliği yapıyor. Avrupa, Afrika, Asya ve Avustralya’dan seçilmiş girişimci şirketlerin katılacağı 31 Ekim’de düzenlenecek finalde, Türkiye’yi akıllı şebeke ve hizmet olarak enerji verimliliği iş modeli çözümüyle REENGEN şirketi temsil ediyor.

TTGV, Borusan Lojistik, İş Yatırım, girişimcilik ve teknopark  ekosisteminden çok değerli danışman kadrosunun destekleriyle  İzmir, Ankara ve İstanbul’daki Danışman Günlerinde seçilen 6 şirket, 25 Eylül’de IBM SmartCamp Türkiye birinciliği için yarıştı. 6 finalist şirket; IMONA (bulut uygulama geliştirme platformu), REENGEN (akıllı şebeke çözümleri), ENFORCE (akıllı şehir ve bilgi toplama), PİKOTEK (enerji verimliliği çözümleri), KARDİYO (akıllı sağlık çözümleri)  ve MIKROSENS (inovatif termal infared sensor ve görüntüleme teknolojisi) idi. Sıkı rekabet sürecinin ardından Türkiye’yi temsilen IBM SmartCamp İstanbul bölgesel finaline katılacak şirket REENGEN  oldu.

REENGEN şirketinin geliştirdiği Akıllı Şebeke (GridIntelligence-GI) çözümü, geleneksel elektrik iletim ve dağıtım sistemlerindeki verimsizliği ve kayıpları tespit etmek ve ucuz, tak&çalıştır ve taşınabilir formatta akıllı şebeke platformu görevini yürütüyor. Çözümün sunduğu gerçek zamanlı izleme ile enerji kuruluşlarına ve şebeke operatörlerine veri madenciliği yazılımı, gelişmiş analitik, taşınabilir algılama teknolojisi ve kablosuz ağ şebekesi ile daha iyi, daha verimli şebeke kullanımı sağlanıyor. GI hizmeti aynı zamanda hattaki akım, voltaj, harmonik, kablo ısısı, dış ortam sıcaklığı, aktif/reaktif güç gibi parametreleri, izler, ölçer ve raporluyor. GI yazılım çift yönlü veri akışı sağlayarak, üçüncü parti kamu hizmetleri GIS ve SCADA sistemlerine de entegre edilebiliyor. Böylece kamu hizmetleri donanım ücreti ödemeden SaaS bazlı olarak bu teknolojiden yararlanıyor. REENGEN, geliştirdiği bu yenilikçi iş modeline “Hizmet olarak Enerji Verimliliği” (EEaaS) adını veriyor.

Sydney, Şanghay, Kuala Lumpur, Bangalore, Johannesburg, Varşova, Moskova ve İstanbul’dan katılımcılar arasında düzenlenecek İstanbul’daki IBM SmartCamp Bölgesel finalinde seçilecek şirketler, 2014 Şubat ayında Silikon Vadisi’nde düzenlenecek IBM SmartCamp Dünya Finaline katılmaya hak kazanacak. 31 Ekim  tarihli İstanbul’daki bölge finali IBM tarafından eş zamanlı olarak internet üzerinden canlı olarak yayımlanacak.

Türkiye’deki üçüncü yılını dolduran IBM SmartCamp etkinliğinde daha önceki yıllarda Romanya’dan katılan SkinVision (2011) ve Exa-Tech (2012) birinciliği elde ederek, bölgesel ve dünya finaline katılarak yatırım alma imkanını kazanmıştı.

Bugün dokuz büyük araştırma laboratuvarında, 3.000’in üzerinde çalışanı ve her yıl ortalama 6 milyar dolarlık AR-GE yatırımı, 42 İnovasyon Merkezi ile IBM, yenilikçi teknolojileri geliştirmek alanında dünyada sayılı şirketler arasında yer alıyor. 100 yılı aşkın deneyimi ve sahip olduğu geniş kaynak havuzu ile özellikle genç girişimci şirketlere yeni fikirler geliştirmeleri açısından sınırsız fırsatlar sunuyor. Küresel Girişimcilik Programı da,  destek ve kaynakları aracılığıyla yeni nesil yenilikçi şirketlerin bankacılık, binalar, şehirler, bulut bilişim, eğitim, enerji, besin, devlet, sağlık, altyapı, üretim, kamu güvenliği, ulaşım, perakende, telekomünikasyon, trafik gibi iş dünyasının hızla büyüyen ve devrim niteliğinde teknolojilere aç olan sektörlerinde yeni iş fırsatları yakalanmasına yardımcı olmayı hedefliyor.

IBM SmartCamp 2013 ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için:                 https://www.ibm.com/isv/startup                                                                                  www.ibm.com/isv/startup/smartcamp

www.ibmsmartcamp.com  ve Facebook: SmartCamp Istanbul, Global Enterpreneurship Turkey gruplarını ziyaret edebilirsiniz.

Nevra Çankaya

Bülent Gerenler