"Enter"a basıp içeriğe geçin

İnternet üzerinden koku yollayabilen yeni nesil çip: EssenceChip

EssenceChipABD’de bulunan Aromyx adlı teknoloji şirketi, EssenceChip adını verdiği yeni nesil çip sayesinde kokuları sanal hale getirdiğini duyurdu.

Bu teknolojinin günlük hayata dahil olması halinde internet üzerinden ve sanal gerçeklik cihazları üzerinden koku alabileceğiz. Firmanın, insanların burnundaki koku alma reseptörlerini kopyalayarak dizayn ettiği EssenceChip, kokuları kimyasal olarak algılayabiliyor ve yazılımlar sayesinde üç boyutlu hale getiriliyor.

Öncelikle bilgisayarlara destek vermesi planlanan EssenceChip, ek donanımlar gerektiriyor. Sistemin, renkli yazıcı gibi çalışması planlanmış ve buna göre mailinize gelen bir koku kartuşlarda bulunan farklı kimyasalları birleştirerek ana kokuyu oluşturuyor. Üretici firma, bu donanımı küçültüp akıllı telefonlara da destek verecek hale getirmeyi planlıyor.

Öte yandan yapılan araştırmalarda koku duyusuna göre hazırlanacak reklamcılığın 100 milyar dolarlık yeni bir sektör oluşturması bekleniyor. Ayrıca kahve ve parfüm üreten firmaların bu teknolojiyi desteklediğini de belirtelim.

Bülent Gerenler