"Enter"a basıp içeriğe geçin

iOS ve Android uyumlu anahtarsız bisiklet kilidi [Video]

iOS ve Android uyumlu anahtarsız bisiklet kilidi

Son yıllarda birçok yeni ürünün ihtiyacı olan desteğe kavuşarak tüketicilerle buluşmasını sağlayan Kickstarter’da yine hayat kolaylaştıran bir proje destek topluyor. Anahtarsız olarak bisikletinizi güvenli bir şekilde kitleme imkanı sunan Bitlock isimli bisiklet kilidi iOS ve Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlara Bluetooth aracılığı ile bağlanarak kullanılıyor.

iOS ve Android uyumlu anahtarsız bisiklet kilidi

iOS VE ANDROID UYGULAMASI
Kullanıcı bisikletine yaklaştığında kilidin üzerinde bulunan yakınlık sensörleri sizi tanıyor ve kilit üzerindeki tuşa basarak kilidi açmanıza ya da kapamanıza izin veriyor. iOS ve Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlara indirilebilen Bitlock uygulaması sayesinde bisikletinizin kilidini açma yetkisini ailenizle veya arkadaşlarınızla da paylaşabiliyorsunuz. Uygulama ne kadar yol yaptığınızı, kaç kalori harcadığınızı ve ne kadar karbondioksit salınımını engellediğinizi göstererek faaliyetlerinizi de izliyor.

iOS ve Android uyumlu anahtarsız bisiklet kilidi

PİL SÜRESİ
Kilit aynı zamanda cep telefonunuzun GPS’ini kullanarak bisikleti kilitlediğiniz yeri kaydediyor. Bu sayede nereye park ettiğinizi unuttuğunuzda veya arkadaşlarınıza bisikletin yerini tarif etmek istediğinizde haritadan paylaşmanızı sağlıyor. Bitlock’ın sahip olduğu lidyum pil 10 binden fazla açma kapama işlemi yapılabilmesine olanak sağlıyor ki bu da yaklaşık 5 yıl gibi bir ortalama kullanım süresine denk geliyor. Ayrıca pil seviyesi kritik düzeye indiğinde akıllı telefona kilidin pilinin değiştirilmesi gerektiğini belirten uyarı mesajı düşüyor. Telefonun şarjının tükendiği durumlar için de çözüm geliştiren Bitlock, istenmesi halinde 16 haneli bir kod üreterek bu kod vasıtasıyla da kilidin açılması ya da kapanmasına izin veriyor.

iOS ve Android uyumlu anahtarsız bisiklet kilidi

Kickstarter’dan 120 bin dolar destek toplamayı hedefleyen proje şu ana kadar yaklaşık 80 bin dolar toplamayı başardı. Proje, 14 Kasım’a kadar destek toplamaya devam edecek.

VİDEO

Bülent Gerenler