"Enter"a basıp içeriğe geçin

Işıkla kablosuz internete bağlanmak mümkün

Işıkla kablosuz internete bağlanmak mümkünShangai’da gündüz vakti şehrin tüm ışıklarını açık görürseniz şaşırmayın. Çinli araştırmacılar internete bağlanmanın tamamen yeni bir yolunu keşfetti. Bilim insanları, çalışmaları sonucunda şu anda kullanılan yöntem olan radyo frekansları aracılığıyla kablosuz veri aktarımı “Wi-Fi” yerine “Li-Fi”, yani ışık yoluyla veri aktarımı ile internete erişmeyi başardılar. Gerçekleştirdikleri denemede bir adet 1 watt’lık LED lamba ile tam dört bilgisayar aynı anda internete bağlandı.

İlk olarak İngiltere’de University of Edinburgh öğretim üyesi Prof. Harald Haas tarafından adı konulan Li-Fi teknolojisi ile hali hazırda kullanılan kablosuz iletişim yöntemi olan Wi-Fi’ye oranla onlarca kat daha yüksek hızda ve daha düşük maliyetlerle veri iletişimi sağlamak mümkün hale gelecek. Li-Fi ile ışığın olduğu her yere yüksek hızlı interneti ulaştırmak mümkün hale gelirken lambalar kapatıldığında internetin de kesildiğini belirtelim.

Henüz sadece laboratuvar ortamında uygulanan ve teknolojik olarak araştırmaları devam eden yöntemin hayatınıza girmesi için bir süre daha beklemeniz gerekiyor. Ancak yapılan çalışmalar ışık yoluyla iletişimin ilerleyen yıllarda teknoloji dünyasında ciddi değişikliklere yol açması muhtemel görünüyor.

Bülent Gerenler