"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kafatası içerisinde hayat bulan sanal asistan

Kafatası içerisinde hayat bulan sanal asistanSanal asistanlar gelişmiş özellikleri ve kolay kullanımlarıyla hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırıyor.

İhtiyacımız olan her bilgiye ulaşmamızı, not almamızı ve hatta alışveriş bile yapmamızı sağlayan asistanlar günümüzde yavaş yavaş oturma odalarını ele geçirmeye başladı. Başarılı asistanlardan Amazon Alexa da bu asistanlardan biri. Asistanın sanallıktan çıkıp gerçeğe dönüşmesi için çalışan bir YouTuber’ın hazırladığı sistem, etkileyici olduğu kadar da ürkütücü görünüyor.

Öncelikle bu sistemin korkutucu yanını bir kenara bırakırsak sanal asistanlar zaten başlı başına rahatsız edici bir teknoloji. Salonun bir köşesinde durup sürekli olarak bizi dinleyen ve seslendiğimiz anda aktif hale gelen (ya da hep aktif olan ama bizim aktif ettiğimizi düşündüğümüz) asistanlar, bu verileri ne şekilde işliyor ve kişisel bilgilerimiz ne kadar güvende halen tam olarak açığa çıkmış değil. Geliştirilen bu sistem ise olayın ürkütücü tarafını farklı bir boyuta taşıyor.

Mike McGurrin isimli hacker’ın hazırladığı sistemde Alexa’ya bağlı olarak hareket eden bir kafa tası yer alıyor. Gözleri yuvalarından fırlamış haldeki kafa tası, Alexa’ya seslenildiğinde aktif hale geliyor ve Alexa’nın söylediklerine uyumlu olarak ağız hareketleri yapıyor. Ayrıca kafasını sağa ve sola çeviren kafa tası, asistanların neden sanal olarak kalması gerektiğini gösterir nitelikte. Başarılı bir çalışmanın ürünü olan sistemin nasıl çalıştığına aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz.

Video

Virtual assistant living in the skull

Virtual assistant living in the skull

Virtual assistants greatly simplify our lives with its advanced features and easy-to-use features. Nowadays, our assistants, who have made every effort to reach every information we need, to take notes and even to do shopping, have gradually begun to seize the living rooms. Amazon Alexa is one of those assistants from successful assistants. The system created by YouTuber, who works for the assistant to come out of the virtual world and turn into reality, seems as daunting as impressive.

First of all, virtual assistants are an uncomfortable technology in itself if we leave the scary side of this system to an edge. The assistants who are standing on the corner of the hall and constantly listening to us and actively activating (or always active, but we think we are active) do not yet know exactly how this data works and how secure our personal information is. This system, which is developed, brings the eerie side of the phenomenon to a different dimension.

Mike McGurrin named the hacker’s system is based on Alexa’ya a head that moves. The head of the eyes, which is thrown out of their eyes, is activated when it is addressed to Alexa, and they are making mouth movements in accordance with what Alexa says. Also the head that turns his head to the left and the right shows why the assistants should stay virtually. You can reach the videodan in the visual image of how the system works as the product of a successful work.

 

Bülent Gerenler